Živimo u dobu kada je sasvim normalno da nam je hrana zatrovana antibioticima, steroidima, konzervansima, šećerom… Sredstva za higijenu su prepuna parabena i hemikalija koje utiču na hormonalni balans. Zatrpani smo toksičnom plastikom. U takvom okruženju teško je ostati zdrav. Srećom, takođe smo svedoci sve većeg rasta opšte svesti o važnosti povratka prirodi. Kako da zaštitimo zdravlje? Kako postići regulisanje hormona prirodnim putem? Srećom, postoje namirnice koje su ne samo zdrave, prepune antioksidanasa koji nas štite od bolesti i bogate mineralima i vitaminima, već imaju i moć da nam izbalansiraju hormone.

ZAŠTO JE VAŽAN PRAVILAN RAD HORMONA?

Kada smo zdravi često ne razmišljamo o posledicama, ponekad ni ne znamo šta su hormoni, a kada je hormonski disbalans u pitanju, one mogu biti velike i sveobuhvatne. U našem telu svakodnevno marljivo radi preko 50 hormona kako bi regulisali sve telesne funkcije. Zato je važno da znamo šta nam mogu učiniti hemikalije koje su stvorene da nam olakšaju život i omasove proizvodnju hrane ali su zapravo veliki endokrini disruptori. Njih nema samo u hrani koju jedemo, već i u ambalaži, posuđu, vodi, vazduhu i kozmetici. Hormonski poremećaj, smanjeno ili pojačano lučenje nekih hormona, nosi sa sobom ponajviše bolesti reproduktivnog sistema i metabolizma.

Poremećeni nivoi hormona u organizmu uzrokuju simptome od promene raspoloženja do promene u apetitu, kao i poremećaje rada reproduktivnih organa (kod disbalansa polnih hormona) koji se manifestuju kod žena neredovnim menstruacijama ili preobilnim i previše bolnim ciklusima, neplodnošću, cistama, miomima, policističnim jajnicima ili endometriozom. Loš hormonski status se odražava tako i na našoj koži (akne), kosi (opadanje kose ili preterana maljavost), figuri (gojaznost), i ponašanju (depresija, neraspoloženje, tromost, letargija). Nizak nivo testosterona kod muškaraca takođe remeti mentalno i fizičko zdravlje i nosi sa sobom erektilnu disfunkciju, neplodnost, depresiju i gojaznost. Nizak nivo tiroidnih hormona izaziva poremećaje rada štitaste žlezde poput hipotireoze, Hašimota a sa njima i poremećaj metabolizma, gojaznost, depresiju i nervozu, i može nas osuditi na doživotnu hormonsku terapiju. Kada se poremete hormoni rasta opet strada metabolizam, normalna proizvodnja hormona i raspodela masti…

Kada shvatimo koliko su hormoni bitni, potrudićemo se da sebi obezbedimo dobar nivo estrogena ili testosterona, ili ako su nam već narušeni, da se malo više potrudimo oko zdrave ishrane koja u velikoj meri utiče na lečenje hormonskog disbalansa. Zato, umesto da se trujemo prerađevinama i brzom hranom, potrebno je da se što više okrenemo ovim sjajnim izvorima zdravlja:

HRANA ZA REGULISANJE HORMONA PRIRODNIM PUTEM

LANENO SEME
Zahvaljujući lignanima, fitoestrogenima, laneno seme nas štiti od više vrsta karcinoma, naročito raka dojke, prostate i debelog creva. Takođe, prepuno je esencijalnih masnih kiselina koje regulišu nivo holesterola u krvi.

KUPUSNJAČE
Karfiol, brokoli, kelj, kupus, sadrže izocijanate, fitonutrijente koji smiruju metabolizam estrogena i tako sprečavaju rast tumora.

ZELENI ČAJ
Više studija potvrdilo je da zeleni čaj ubrzava metabolizam. Na taj način pomaže nam u regulaciji telesne težine. Višak kilograma može lako izazvati poremećaj hormona.

regulisanje hormona prirodnim putem pomoću maslinovog ulja

MASLINOVO ULJE
Ali ono hladno ceđeno, ekstra devičansko. Vredi dati više novca na ovakvo ulje i koristiti ga u salatama i domaćim pecivima. Mononezasićene kiseline iz ovog ulja podstiču rad hormona leptina koji reguliše nivo insulina. Leptin kontroliše apetit pa je sjajan za dijete.

CRVENO VINO
Ali u količini od 2-3 čaše nedeljno. Polifenoli, antioksidanti iz crvenog vina čuvaju srce, sprečavaju upale i razvoj nekih vrsta karcinoma.

AVOKADO
Beta-sitosterol iz avokada snižava nivo holesterola u krvi i balansira nivo kortizola, hormona stresa.

JABUKE
Ali organske, neprskane. Kvercetin je antioksidantni flavonoid i prirodni antihistamin, što znači da nas štiti od alergija. Kvercetin ima i fitoestrogena svojstva. Jabuke će nam pomoći da duže ostanemo mladi, da sprečimo osteoporozu, srčana oboljenja, moždani udar, dijabetes i karcinom.

ČIA SEME
Ova žitarica bez glutena koja se nedavno pojavila i u našim krajevima, prebogata je omega 3 masnim kiselinama, zapravo smatra se namirnicom sa najvećim nivoom ovih korisnih materija, kao i najvećim izvorom vlakana. Čia stabilizuje nivo šećera u krvi, snižava krvni pritisak i reguliše metabolizam. Zato je sjajna za dijete.

ORAŠASTI PLODOVI
Većina orašastih plodova ima visok nivo beta-sitosterola, kao i avokado. Pored njega, prepuni su proteina, vlakana, minerala i vitamina. Badem ima sposobnost da uspori apsorpciju ugljenih hidrata i zato je dragocen za dijabetičare. Orasi sadrže melatonin, hormon koji nam pomaže da bolje spavamo.

SURUTKA
Izuzetno niske kalorijske vrednosti, ova namirnica nam pomaže da izgubimo neželjene kilograme, jača nam imunitet, čisti jetru od toksina, oporavlja mišiće nakon napora, a triptofan iz surutke podiže nivo serotonina i smanjuje stres.

BOROVNICE
Ovo bobičasto voće snižava nivo šećera u krvi i stabilizuje insulin pomoću antocijanina koji direktno utiču na pankreas.

OVSENE MEKINJE
Za razliku od pšeničnih, ovsene mekinje sadrže rastvoriva vlakna, ali i hranljive materije: vitamin E, cink, selen, bakar, gvožđe, mangan i magnezijum. Sve ovo čini ih idealnom namirnicom za balansiranje nivoa šećera u krvi i smanjenje holesterola. Dobra vlakna pomažu varenje i apsorpciju korisnih materija iz hrane, i štite debelo crevo.

HELJDA
Heljda je odlična zamena za žitarice kod osoba koje su osetljive na gluten. Ima visok nivo proteina a nizak glikemijski indeks, pa pomaže organizmu da sporo otpušta insulin, za razliku od skrobastih žitarica. Heljda sprečava upale, alergije i sjajno čisti organizam. Pogledajte kako da napravite zdravu proju od heljde.

KEFIR
Ali onaj koji napravimo sami od kefirne gljive, jer kupovni kefir često nije pravi, već napitak s ukusom kefira. Ova namirnica ima brojna blagotvorna svojstva a mogu je koristiti i osobe osetljive na laktozu, jer se kefirna gljiva upravo njom hrani. Kefir je sjajan za varenje, detoksifikaciju organizma, kod dijeta, a dokazano je da je snažan borac protiv karcinoma.

NAR
Ova voćka ima protivupalno dejstvo i snažan je antioksidant koji štiti od raka dojke, kože i debelog creva. Nar ima prirodne sastojke koji utiču na estradiol, hormon za koji je poznato da može izazvati rak dojke.

I ZAČIN NAM MOŽE POBOLJŠATI ZDRAVLJE

CIMET
Izuzetno zdrav začin koji ima moć da kontroliše nivo insulina u krvi, tako što podstiče ćelije u mišićima i jetri da reaguju na insulin. Bitno je napomenuti da je cejlonski cimet taj koji ima posebna svojstva, pa treba obratiti pažnju prilikom kupovine da ne uzmemo indonežanski koji je najčešće u ponudi. Možemo ga dodati u kašu ili kolače.

KURKUMA
Još jedan snažan začin koji je izuzetno moćan stabilizator hormona. Takođe ima moć da spreči ili smanji upalne procese u organizmu, ublaži bol i otok.

ĐUMBIR
Ovaj koren specifičnog mirisa i ukusa najbolji je lek protiv mučnine, kako kod putovanja ili trudnoće, tako i kod hemoterapije. Đumbir ima velika anti-oksidantna svojstva, i odličan je borac protiv infekcija, virusa i bakterija.

Za regulisanje hormona prirodnim putem vemoa je važno je da ove namirnice budu iz prirodnog uzgoja. Pored hrane, i lekovito bilje nam može pomoći da izbalansiramo hormone. Stručno odabran skup biljaka u preparatima Femisan A i Femisan Gold uspešno regulišu hormone žene. Posebno je koristan Femisan Inositol ženama sa policističnim jajnicima koji često izazivaju gojaznost i insulinsku rezistenciju. Formula u preparatu Equigal pomaže kod balansiranja nivoa insulina jer smanjuje apetit, ubrzava metabolizam i oslobađa organizam od toksina. Alfa Aktiv je preparat namenjen muškarcima koji utiče na nivo testosterona. Prirodno lečenje i regulisanje hormona je moguće, samo je potrebno da se potrudimo.

Uz zdravu ishranu i proizvode Herba Sveta do savršenog balansa!

 

HS preparati