Ako se osećate umorno, bezvoljno, lako se iznervirate, imate neredovne menstruacije, gojite se a ne shvatate zašto, uporno pokušavate da zatrudnite ali ne ide, pritom primećujete malje na licu koje ranije niste imali, kosa vam opada više nego inače, imate osećaj da vas niko ne razume… niste krivi vi, već hormoni. Nemojte čekati, zakažite odmah pregled i uradite analize. Ciste i hormoni u disbalansu izazivaju niz neprijatnih simptoma, ali mogu ugroziti i opšte zdravlje.
Sindrom policističnih jajnika
PCOS, sindrom policističnih jajnika nastaje usled poremećaja hormona i pogađa oko 18% žena u reproduktivnom periodu. Toliko je čest da se smatra da je poprimio razmere epidemije. Manifestuje se pojavom cista na jajnicima koje same po sebi nisu opasne, ali direktno utiču na lučenje prevelike količine muških polnih hormona. PCOS se može javiti već u pubertetu, nakon prve menstruacije. Njegovi simptomi su veoma jasni i izraženi, mada ih nije uvek lako povezati sa ovim oboljenjem:
- Poremećaj menstrualnog ciklusa, izostanak menstruacije ili obilno krvarenje
- Nemogućnost začeća ili česti pobačaji
- Izostanak ovulacije
- Bol u donjem delu stomaka
- Promene na koži, akne, tamne fleke
- Izražena maljavost na licu, ali i proređivanje kose i opadanje u pečatima
- Naglo dobijanje na kilaži
- Osećaj umora i nedostatka energije
- Neraspoloženje, promene raspoloženja, depresija…
PCOS je veoma bitno dijagnostifikovati na vreme i lečiti, jer u suprotnom može izazvati dijabetes i bolesti srca. On sprečava organizam da pravilno koristi insulin, dovodeći tako do insulinske rezistencije, a kasnije potencijalno i do dijabetesa. Takođe, utiče na krvne sudove, izaziva arterosklerozu, visok krvni pritisak, visok holesterol, što može dovesti do srčanog ili moždanog udara.
Jasno nam je da su ciste i hormoni u disbalansu nešto s čime se ne treba igrati. PCOS ponekad možemo i predvideti – ako postoji istorija ove bolesti kod žena, bilo s majčine ili očeve strane, velika je verovatnoća da ćemo ga dobiti i mi. U tom slučaju, redovni pregledi su obavezni već od prve menstruacije. Ali pored redovnih kontrolnih pregleda i slušanja saveta lekara, ono što je izuzetno bitno za žene koje su sklone ili već pate od ovog sindroma je uredan život.
ŠTA NE VOLE CISTE I HORMONI U DISBALANSU?
- Redovna fizička aktivnost, što više šetnje i boravka u prirodi
- Zdrava ishrana bogata voćem i povrćem, orašastim plodovima, mahunarkama, zdravim mastima i integralnim žitaricama
- Briga o telesnoj težini i skidanje viška kilograma
- Život bez cigareta i alkohola
Sama činjenica da je PCOS povezan sa insulinskom rezistencijom govori da je u direktnoj sprezi sa ishranom. Iako žene sa ovim sindromom često osećaju potrebu za slatkišima i prostim ugljenim hidratima, upravo to je ono što može doliti ulje na vatru. U situaciji kada ćelije nisu u stanju da pravilno apsorbuju glukozu, ono što ne treba da radimo je da im dodajemo još šećera. Kod PCOS, pravilna ishrana je duplo važnija od terapije lekovima.
Zato je neophodno:
- Izbaciti svu hranu koja sadrži belo brašno, šećer, prerađevine, konzervanse i pojačivače ukusa, i opredeliti se za složene ugljene hidrate: smeđi pirinač, ovsene pahuljice, mahunarke, povrće i voće.
- Uzimati što više zdravih proteina i dobrih masti: piletine, jaja, avokada, orašastih plodova, koristiti nerafinisano, kvalitetno ulje za pripremu hrane… Ovakva kombinacija hrane pomaže da glukoza iz složenih ugljenih hidrata dospe u krv i stabilizuje nivo insulina.
- Jesti redovno manje obroke. Na taj način se mogu izbeći napadi gladi i omogućiti ravnomeran nivo šećera u krvi, a samim tim i visok nivo energije.
Osobe sa PCOS obično imaju i manjak vitamina D, što se lako može nadoknaditi svakodnevnim kratkotrajnim izlaganjem suncu, ili pomoću suplemenata koje prepiše lekar. Pravilna ishrana omogućiće dovoljne količine energije i sprečiti promene raspoloženja, a fizička aktivnost će pospešiti proizvodnju proteina koji prenose glukozu iz krvi do ćelija.
Zapravo, zdrava ishrana, dosta kretanja, normalna kilaža i izbegavanje duvana i prekomernog unosa alkohola, su osnov kvalitetnog življenja. Zato je najbolje ne gledati na njih kao na oružja za borbu protiv bolesti, već saveznike za zdrav i pozitivan život.
A tu su i još dva saveznika – Femisan A i Femisan Inositol. Femisan A je potpuno prirodni preparat na bazi lekovitog bilja utiče na sam koren problema – hormonalni disbalans. Femisan A reguliše hormone, uredovljuje ciklus, smanjuje obilna krvarenja i bolne menstruacije, jača plodnost, umanjuje PMS i efikasan je kod sindroma policističnih jajnika. Femisan A dostupan je u dva oblika: kapima i kapsulama, i uz pravilnu upotrebu može se koristiti neograničeno dugo. Femisan Inositol sadrži dve vrste inositola koje su veoma delotvorne kod sindroma policističnih jajnika. Inozitol stimuliše rad jajnika i normalno lučenje hormona, pa tako rešava i propratne simptome PCOS, akne, hormonsku maljavost i gojaznost, ali i pospešuje plodnost. Idealan je u kombinaciji s Femisanom A.
Ciste i hormoni u disbalansu nemaju šanse uz redovnu upotrebu Femisana.