AVOKADO

(Persea Americana)

Asteci su ga zvali voćem plodnosti. Na njihovom jeziku zove se ahuacatl, što označava dotični deo muške anatomije na koji voće liči. Englezi, kada su se prvi put susreli s njim, pogrešno su izgovorili naziv ovog ploda, pa je od tad poznat i kao aligatorova kruška. U svojoj postojbini, Južnoj Americi, zove se i zimska jabuka. Naučni naziv mu je Persea Americana. Najčuveniji je kao sastojak sosa ahuacamolli, nama poznatijeg kao gvakamole. Da, to je avokado. Naziv aligatorova kruška ga dobro opisuje: kora mu je zelenkasta, neravna, poput kože aligatora, a kruškastog je oblika. Ali bolje bi mu odgovarao naziv voće bogova. Jer ispod njegove kore krije se mesnati deo ploda prepun izuzetnih nutrijenata.

Zdrava hrana

Ako bismo pravili rang-listu najzdravijih plodova prirode, avokado bi se sigurno našao na samom vrhu. Spisak vitamina i minerala kojima avokado obiluje je poduži: vitamin E, K, C, B5, B6, biotin, folati, kalijum, magnezijum, mangan, bakar, gvožđe, cink, i nešto manje količine vitamina A, B1, B2 i B3. U 100 grama ovog ploda ima 15 grama izuzetno zdravih masti, i samo 160 kalorija. Avokado ima nizak procenat ugljenih hidrata, a nema ni malo holesterola, natrijuma ili zasićenih masti. Zato je nezaobilazni sastojak raznih dijeta.

Avokado ima veći procenat kalijuma nego banana, pa je pravi prijatelj osoba koje kubure sa visokim krvnim pritiskom i nivoom lošeg holesterola, sklonim srčanim oboljenjima, moždanom udaru ili problemima sa bubrezima. Ali još veći razlog da ga prigrle srčani bolesnici leži u činjenici da ovo rajsko voće obiluje nezasićenim masnim kiselinama koje su neophodne za normalno funkcionisanje organizma. Najveći procenat zdrave masti u avokadu čini oleinska kiselina, koja se nalazi i u maslinovom ulju. Savremene kliničke studije potvrdile su da avokado štiti kardiovaskularni sistem tako što značajno smanjuje nivo ukupnog holesterola i triglicerida u krvi a povećava nivo dobrog holesterola. Zato bi ovo voće trebalo da bude obavezna hrana na trpezi osoba koje imaju porodičnu istoriju srčanih oboljenja, koje se oporavljaju od infarkta (srčanog udara), moždanog udara, ili kojima telo visokim pritiskom i holesterolom signalizira da treba nešto da preduzmu kako ne bi došlo do ovih teških poremećaja kardiovaskularnog sistema.

Oleinska kiselina pomaže u borbi protiv upala, inhibira rast tumora i umanjuje negativne efekte hemoterapije. Dokazano je da avokado smanjuje rizik od pojave raka prostate i sprečava rast već postojećih ćelija raka. Avokado ima i protivupalno dejstvo čime pomaže osobama koje boluju od osteoartritisa jer pospešuje rad jetre i izbacivanje toksina iz organizma zahvaljujući moćnom antioksidansu glutationu. Ali to nije sve: avokado ima još dva izuzetna sastojaka – lutein i zeaksantin, koji nam čuvaju oči. Ovi karetonoidi nam štite mrežnjaču od degeneracije i sprečavaju kataraktu.

Kad jedemo avokado kalorije nam ne mogu ništa

Osim što smanjuje krvni pritisak, avokado ima moć i da nam smanji nivo šećera u krvi. Dobra vlakna, kao i D-manoheptuloza, vrsta šećera zastupljena u avokadu, zaslužni su što dugo osećamo sitost, jer ne dozvoljavaju da nam naglo padne ili skoči šećer. Pritom, ova dijetalna vlakna su rastvoriva, pa hrane korisne bakterije u crevima koje pomažu varenje i štite nam imunitet. Svi znamo da nije dovoljno samo unositi zdrave sastojke, potrebno je pomoći telu i da ih apsorbuje. Jedna studija dokazala je da ako dodamo ulje avokada u salatu, povećavamo apsorpciju antioksidanasa za 2 do 15 puta. Ulje avokada pogodno je i za kuvanje jer dobro podnosi toplotu. Dakle avokado je sam po sebi zdrav, ali pored svojih korisnih sastojaka, pomaže da bolje iskoristimo i one iz drugih namirnica. To je još jedan razlog što je avokado super hrana i idealan sastojak dijeta za mršavljenje, jer nam topi loše masti ali nam pritom hrani telo i štiti zdravlje. A iako je jak i mastan, avokado kalorije praktično ima svedene na minimum: ako znamo da 100 grama putera ima čak 717 kalorija, 160 koliko sadrži avokado zvuči neverovatno malo. Kada pokušavamo da smršamo, često izbegavamo sve masti, što je pogrešno, pa je važno da znamo koje masti su dobre za nas.

I zato, kada se sledeći put u prodavnici mašimo za neku industrijsku paštetu prepunu konzervanasa, bolje je da zastanemo, odšetamo do police sa voćem i povrćem i uzmemo avokado. Kako ima kremastu strukturu, lako ga možemo namazati na neki lepi hleb sa semenkama, posuti, na primer, tucanom paprikom i susamom, a ako tome dodamo još i jedno bareno jaje, imaćemo kompletan, ukusan i veoma zdrav obrok.

Avokado možemo pripremati na bezbroj načina, pa čak i od njega napraviti preukusni majonez, koji možemo koristiti kao dodatak jelima, umak ili namaz za sendviče. Ovo zdravo, tropsko voće nam daje najbolje od sebe, a na nama je da primenimo kulinarsku kreativnost.

Avokado je veoma zdrav za kožu

Ali avokado nije samo voće koje se jede, već se može nanositi i spolja. Visok sadržaj vitamina i esencijalne masne kiseline iz ulja avokada rengenerišu i podmlađjuju kožu. Ulje ima antibakterijska svojstva, pa pomaže u zaceljivanju rana, kod akni i dermatitisa. Kod ekcema i psorijaze ublažava svrab i ubrzava regeneraciju. Zahvaljujući visokom sadržaju beta karotina pomaže nam da lepo pocrnimo a ne izgorimo i da pritom ne blokiramo proces sinteze vitamina D, naravno uz umereno izlaganje suncu, a posebno je korisno kod opekotina od sunca.

Iako je ulje avokada lekovito kod ozbiljnih poremećaja kože, kao što je psorijaza, ono se može koristiti i za svakodnevnu negu. Najpogodnije je za suvu i zrelu kožu, hidrira je, omekšava, ublažava hiperpigmentaciju, smiruje rozaceu, a čak ublažava i otklanja staračke fleke. Zato je čest sastojak krema za negu i maski za lice. Ako ga dodamo u pakovanje za kosu, vrlo brzo će nam dokazati da ima moć da ubrzava rast kose, sprečava opadanje i jača njen koren.

Ulje avokada je jedan od sastojaka sjajnog Devi melema za regeneraciju. Ovaj potpuno prirodni melem, stručno osmišljen u laboratoriji Herba Sveta, pomaže kod kožnih bolesti, ublažava njihove simptome i posledice, ubrzava zarastanje rana, smanjuje ožiljke i fleke, ali se može koristiti i za preventivu i svakodnevnu negu kože. Božanstveni melem ne može sadržati ništa manje od voća bogova.

Ovu biljku sadrže sledeći proizvodi:

Devi melem za pete
Devi melem za regeneraciju

Druge naše biljke: