Postoji jedan neprijatelj ženskog tela koji ne bira godine. Podaci kažu da ga ima čak 85% žena, a napada već s početkom puberteta. Celulit se taloži u potkožnom masnom tkivu, a na površini kože se može napipati, čak i videti golim okom kao niz mekih čvorića, krupnijih ili sitnijih poput narandžine kore. Iako je bilo perioda tokom istorije kada su te ’jamice’ na raskošnom ženskom telu bile poželjne, kao na Rubensovim slikama, danas celulit ne samo da nije na ceni, već se smatra i oboljenjem. Šanse za njegov nastanak može povećati genetika, ali uglavnom sami doprinosimo njegovoj pojavi. Eliminisati ili smanjiti celulit nije lako, a da bismo znali kako to da učinimo, treba da shvatimo zašto nastaje.
ŠTA JE CELULIT?
Celulit ili ginoidna lipodistrofija je promena na koži koja spolja izgleda prepuna izbočina i udubljenja koja uzrokuju upaljene masne naslage u vezivnom tkivu kože. Iako celulit mogu imati i mršave osobe, gojaznost povećava šanse za njegov nastanak. Postoji više vrsta celulita, najčešće je to vodeni, fibrozni i adipozni, a ponekad može čak biti i bolan. Najosnovniji razlog nastanka celulita je poremećaj cirkulacije. Kada dugo sedimo, nosimo tesnu odeću i visoke potpetice, ne pijemo dovoljno vode, unosimo previše slane hrane koja podstiče zadržavanje vode u tkivu, ne unosimo dovoljno vlakana pa patimo od zatvora, pušimo i pijemo alkohol, direktno doprinosimo razvoju celulita. Svi ovi faktori uzrokuju slabljenje cirkulacije i limfne drenaže, nakupljanje štetnih materija, dok hranljive materije ne uspevaju da prodru u ćelije, što su glavni uzroci celulita. Vezivno tkivo koje drži masne ćelije slabi, pa one prodiru ka površini kože i izgledaju kao kvržice. Što više vreme prolazi, vezivno tkivo je sve slabije a masne ćelije rastu…
Celulit je jedna od bolesti modernog doba i zahteva holistički pristup. Tretirati ga samo spolja, masažom ili kremama, neće imati efekta ako ne poradimo na svim njegovim faktorima. Jedan od razloga što žene više pate od ovog problema od muškaraca je što su podložne većim hormonalnim promenama svakog meseca. Pubertet, trudnoća i menopauza mogu okinuti nastanak celulita. Estrogen naročito doprinosi povećanju propustljivosti krvnih sudova u vezivnom tkivu i zadržavanju tečnosti. Kada hormoni rade kako treba, ceo organizam funkcioniše, baš kao i mentalno zdravlje. Kako hormoni zakažu, tako se problemi ispoljavaju svuda. Tada smo usporene, depresivne, bezvoljne, a apetit nam se pojačava i žudimo baš za onom vrstom hrane koju ne bi trebalo da jedemo. Nemamo volje da vežbamo i krećemo se, nažalost, jer upravo to je poluga koja može da nas izvuče iz problema. Jednostavno, telo nam je u neskladu i nismo u stanju da sami sebi pomognemo. A celulit baš voli te delove tela koji su nam pritisnuti uz kauč – butine i zadnjica obično usled neaktivnosti i nedostatka cirkulacije pate od viška tečnosti.
ŠTA IZAZIVA CELULIT?
Najgore što možemo da uradimo je da sedimo ispred televizora sa velikom kesom čipsa. Čudo se neće desiti ako se same ne pokrenemo i ne shvatimo da moramo da delujemo protiv neprijatelja na svim frontovima. Neverovatno je koliko toga što radimo doprinosi razvoju i taloženju celulita, na primer:
- Nepravilno disanje. Plitko disanje usporava protok limfe, a duboko, abdominalno disanje ne samo da snažno pumpa lifmu, već opušta i oslobađa telo stresa.
- Upravo je stres još jedan uzročnik celulita, jer osim što blokira disanje, dovodi do stezanja mišića i remeti cirkulaciju.
- Nezdrava hrana: slane grickalice, mesni delikatesi, prosti ugljeni hidrati, mlečne prerađevine, gazirani slatki napici i hrana prepuna ksenoestrogena. Sve to podstiče zadržavanje vode u organizmu, pa se ujutru možemo probuditi sa kilo-dva više samo zbog oteklog tkiva.
- Nedovoljan unos vode. Ne bilo koje tečnosti već pre svega kvalitetne, čiste vode. Voda pomaže razmenu tečnosti i izbacivanje štetnih materija, a ako dehidriramo dolazi do oticanja na međućelijskom nivou. Da li unosimo nedovoljno tečnosti može se videti i po našem urinu.
- Bilo koji oblik kretanja je koristan, ali najbolje je što je više moguće razbijati periode dugog sedenja kratkim šetnjama. Redovna i umerena fizička aktivnost podstiče mikrocirkulaciju tkiva, limfnu drenažu ali utiče i na sve zdravstvene aspekte, uključujući i hormonalni balans. Najidealniji sport je plivanje jer trenje vode predstavlja neku vrstu mikromasaže kože, pa je korist višestruka.
- Tesna odeća i neudobna obuća. Nije potrebno ni objašnjavati da ona zaustavlja ne samo protok krvi već i limfe, pritiska nervne završetke, ne dozvoljava koži da diše a vrlo negativno utiče i na ženske reproduktivne organe.
- Cigarete i alkohol uništavaju krvne sudove, ubrzavaju starenje od najsitnijih ćelija do organa i kože, a alkohol uništava jetru i bubrege i sprečava eliminaciju toksičnih materija.
- Loša probava i česti zatvori negativno utiču na ceo organizam, a direktno se ogledaju na koži. Neredovno pražnjenje creva onemogućava izbacivanje toksina iz organizma, a inače je jedan od pokazatelja da ne pijemo dovoljno vode.
KAKO SE REŠITI CELULITA?
Interesantno je da Peruanke ne pate od celulita. Istraživanja su pokazala da je njihova ishrana bogata prirodnim fitoestrogenima kao što su laneno seme, batat, soja, crvena detelina, kupus, karfiol, brokoli… koja doprinosi hormonalnom balansu. A dovoljno je da pogledamo ove žilave brđanke pa da vidimo da nose široku odeću koja ih ne sputava. O čistom vazduhu, izvorskoj vodi i redovnom kretanju da i ne govorimo.
Još jedan bitan i redovan sastojak ishrane ovih stanovnica Anda je i zlatna maka, najbolji hormonalni balanser i najmoćniji antioksidant. I upravo su antioksidanti bitan faktor ishrane koji sprečava nastanak i taloženje celulita. Zato na trpezi treba što više da nam se nađu bobičasto voće, đumbir, med, citrusi, zeleno lisnato povrće, beli luk, ovas, ječam, proso, jaja i riba.
Pored zdrave ishrane i dobrog hormonskog balansa, u borbi sa celulitom prirodnim putem pomažu nam fizička aktivnost, anticelulit masaža ili suvo četkanje koji poboljšavaju cirkulaciju krvi, pokreću limfnu drenažu a utiču i na zatezanje kože i smanjenje „efekta pomorandžine kore“. Održavanjem zdrave telesne mase dolazi i do vidnih smanjenja promena na koži. Lečenje celulita zahteva holistički pristup, brojne procedure i veliko strpljenje.
Zlatna maka direktno sa Anda, u najboljem i najiskoristljivijem obliku našla se i u Femisan A kapsulama, prirodnom preparatu na bazi lekovitog bilja koji doprinosi zdravom hormonalnom balansu. A tu je i Equigal, još jedna prirodna biljna mešavina: anđelika, nana, ivanjsko cveće, cvet nevena i rastavić podstiču rad creva, žuči i jetre, poboljšavaju limfnu drenažu i izbacivanje viška tečnosti i razmenu materija u organizmu, pa tako deluju i protiv celulita ali pomažu i u procesu eliminacije viška masnih naslaga.
Rad na sebi je dug i mukotrpan proces koji ne daje instant rezultate. Zato mnogi često odustanu i izgube motivaciju, što je šteta jer lepota zaista dolazi iznutra i vredi truda. Kada nam rad na sebi preraste u naviku, polako počinju da se nižu sve pozitivne strane tog procesa i samo tada možemo osetiti pravo zadovoljstvo. Jer onda ne eliminišemo samo jedan problem, već celo telo ali i psiha osećaju boljitak, čak i u aspektima za koje smo verovali da je nemoguće promeniti.