Jedna od pojava koja karakteriše naše doba, a koju sigurno svi primećujemo, je izražena preosetljivost i povećani broj alergijskih reakcija. To je svakako najvidljivije na koži, pa danas čak 71% svetske populacije tvrdi da im koža negativno reaguje na većinu kozmetičkih preparata. Osetljiva koža se obično opisuje kao neprijatan osećaj žarenja, peckanja, zatezanja, svraba, bola, perutanja, uz eventualnu pojavu crvenila i osipa, u kontaktu sa bilo stimulansima iz spoljne sredine ili određenim sastojcima nekih preparata. Osobe čija je koža izuzetno osetljiva obično pate i od nekih poremećaja poput rozacee, akni, ekcema ili alergija.
Koža je naš najveći organ, a ona na licu direktno je izložena uticaju vazduha, sunčevih zraka, prašine i raznih zagađenja. Na koži se očitavaju naše zdravlje, godine, naša genetika, kvalitet sna, izloženost stresu, ishrana i način života uopšte, a verovatno više od svega vidi se kakvo je stanje naših hormona. Neki hormonski poremećaji, kao što je sindrom policističnih jajnika, direktno su povezani s pojačanim lučenjem sebuma i upornom pojavom akni.
Osetljiva koža je, dakle, ne samo neprijatnost već globalna klinička pojava, i ima svoju zvaničnu dijagnozu: sindrom osetljive kože (SSS – sensitive skin syndrome). Prvi koji je skrenuo pažnju na ovaj problem bio je Hauard Majbah 1987. godine, koji ga je nazvao „Sindrom kozmetičke netolerancije“, da bi se kasnije pojavio i naziv „status cosmeticus“, što ukazuje na činjenicu da je veliki broj slučajeva osetljivosti uzrokovan upravo kozmetičkim preparatima.
KOZMETIČKE UBICE
Dok su prethodne generacije koristile uglavnom sapun i vodu, tehnološke inovacije su nam, od sredine prošlog veka naovamo, donele bezbroj „korisnih“ preparata. Jednostavne, prirodne sastojke najosnovnijih proizvoda za održavanje higijene i negu kože zamenili su „moderni čudotvorni“ preparati koji lepo mirišu i mogu da se održe dosta dugo a da pritom ne promene boju, miris i izgled. Nažalost, sve se to postiže pomoću veštačkih parfema i konzervanasa koji su, pokazalo se, najveći uzročnici iritacija i alergija, ali nose i mnogo dublje posledice. Današnja „hemija“ većinom u sebi nosi opasne supstance koje dokazano remete lučenje hormona i izazivaju endokrine poremećaje. Od krema i losiona za lice, šminke, lakova za nokte i kosu, šampona i farbi za kosu, preko pena za brijanje, pasti za zube, proizvoda za samopotamnjivanje kože ili krema za sunčanje, do dezodoransa i parfema, sve vrvi od parabena, ftalata, triklosana i oksibenzona koji izazivaju sterilitet kod oba pola, remete rad štitaste žlezde i jajnika i imaju snažno kancerogeno dejstvo. Kako su žene, naročito mlađe, mnogo veći konzumenti ovakvih proizvoda od muškaraca, one su i dosta ugroženija grupa, pa nije ni čudo što su hormonski poremećaji danas poprimili oblike epidemije.
Iako nam neki preparat za negu lica može izazvati naizgled „samo“ iritaciju i crvenilo, nikada ne možemo biti sigurni koliko je dalekosežno njegovo štetno dejstvo. Zato se danas sve više priča o povratku prirodnim sastojcima i kozmetici koja neće biti naš pritajeni ubica.
Istraživanja su pokazala da osobe s osetljivom kožom moraju odmah da izbace iz upotrebe proizvode koje sadrže alfa hidroksilne kiseline, propilen glikol, alkohol, parfeme, formaldehid, parabene, sulfate, kao i one koji na koži stvaraju neadekvatnu pH sredinu. Optimalna pH vrednost kože je blago kisela, od 4.7 do 5.75, i ona doprinosi normalnoj obnovi kože i zaštiti od infekcija. Sve ove supstance direktno utiču na povećanje propusnosti spoljnog, rožnatog sloja epiderma – stratum corneum, koji inače predstavlja njenu prirodnu barijeru s ciljem zaštite od spoljnih uticaja, čime se omogućava lakše prodiranje štetnih supstanci i transepidermalni gubitak vode. Što je ovaj sloj kože tanji, to je propusnost veća.
ŠTA VOLI OSETLJIVA KOŽA?
Dehidriranost kože ne samo da doprinosi njenoj osetljivosti, već i preranom starenju. Zato osetljiva koža voli dobru hidrataciju. Kod osetljive kože takođe je primećen i niži nivo ceramida, voštanih lipida koji održavaju njenu elastičnost i mekoću, a pad njihove koncentracije povezuje se i sa kontaktnim dermatitisom.
Osim vlage, osetljiva koža voli i ekstrakte nekih lekovitih biljaka. Na primer, gotu kola, egzotična biljka koja se često koristi u ajurvedskoj medicini, između ostalog ima i veoma pozitivno dejstvo na kožu. Ona direktno pospešuje sintezu kolagena, reguliše mikrocirkulaciju i prečišćava, pa je idealna za kožu sklonu iritacijama, rozacei, ekcemu i psorijazi. Njeno dejstvo je vidljivo jer ujednačava ten, sprečava nastanak fleka izazvanih UV zracima i ublažava bore.
Ginko koji je pre svega čuven po tome što pospešuje rad mozga i sprečava demenciju, sadrži flavonoide i terpenoide koji smiruju iritacije kože, inhibiraju širenje patogena, uključujući i onih koji izazivaju akne, i usporavaju depigmentaciju kod vitiliga. Ginko štiti površinski sloj kože i poboljšava funkciju barijere, sprečava isušivanje i promene u mikroreljefu. Zahvaljujući flavonoidima i bioflavonima ima protivupalno i antioksidantno dejstvo i utiče direktno na širenje fibroblasta, ćelija vezivnog tkiva.
Drvo koje potiče upravo s našeg brdovitog Balkana, divlji kesten, poznat je po tome da leči proširene i upaljene vene, ali deluje i izuzetno umirujuće na kožu, naročito onu sklonu rozacei. Ulje koštica grožđa sadrži linoleinsku kiselinu koja smiruje i naveće iritacije kod ekcema, pospešuje zarastanje kože i njenu obnovu, a njegovi fenoli imaju snažno antioksidantno dejstvo.
Bisabolol, aktivni sastojak kamilice, ima snažno antiinflamatorno dejstvo, pa smiruje upale kože i bezbedan je čak i za najnežniju kožu tek rođenih beba. Bisabolol dodatno hidrira kožu i otklanja znake starenja. Još jedna izuzetna biljka koja odoleva štetnom zračenju UV zraka na planinskim visovima – runolist, ima posebno blagotvorno dejstvo na kožu. Ekstrakt runolista ima snažno protivupalno i analgetsko dejstvo, smiruje upale i ublažava osećaj svraba i peckanja, sprečava posledice sunčevog zračenja, ali i doprinosi sintezi kolagena i stvaranju zaštitne barijere na površini kože i poboljšava hidrataciju. Runolist ublažava sitne bore, čini kožu elastičnijom i mladolikom.
Još neki prirodni sastojci mogu doprineti smirivanju osetljive kože lica. Kvercetin je flavonoid koji se inače nalazi u nekim namirnicama – na primer bobičastom voću, grožđu i zelenom čaju, a koji kada se nanosi na kožu ispoljava zaštitno, umirujuće dejstvo. Kvercetin smiruje upale, ublažava crvenilo, podstiče obnovu oštećene kože, smanjuje iritacije izazvane agresivnim supstancama iz spoljne sredine, i povećava hidrataciju. Veoma je efikasan i u sprečavanju foto starenja.
Vitamin E, poznat i kao tokoferol, neophodan je za normalno funkcionisanje kože i ima jako antioksidantno dejstvo. Kada se nanosi na kožu ima fotoprotektivno dejstvo, sprečava iritacije i alergije na sunce, kao i štetne posledice, od foto starenja do melanoma. Ovaj vitamin posebno je koristan osobama sa ozbiljnim poremećajima kože – psorijazom, dermatitisom i aknama.
Pantenol, vitamin B5, prisutan je u brojnim funkcijama organizma, a posebno je važan za kožu jer učestvuje u proizvodnji lipida kože i doprinosi dobroj hidrataciji. Pantenol jača barijeru kože i tako je štiti kako od isušivanja, tako i od infekcija. Skvalan je triterpen koji ulazi u sastav prirodnih ulja i ima snažno antioksidantno, hidrirajuće, antiinflamatorno, pa čak i antitumorno dejstvo na kožu.
Danas se hijaluronska kiselina često koristi u kozmetici, ne bez razloga: ona ima neverovatnu moć da vezuje vodu pa je izuzetno važna kako za zdravlje i lepotu kože, tako i za dobro funkcionisanje zglobova. Hijaluronska kiselina koži daje punoću i mladoliki izgled, podstiče njeno obnavljanje, zaceljuje, smiruje upale, štiti od UV zračenja, sprečava pojavu pega i fleka i podržava zdravu barijeru površinskog sloja kože čime je štiti od infekcija i isušivanja.
Kao što vidimo, osetljiva koža ima brojne saveznike koji joj mogu pomoći da bude zdrava i lepa. Na nama je samo da ih upotrebimo. Srećom, sve ove sastojke možemo naći u dva potpuno prirodna preparata dizajnirana posebno za osetljivu kožu: Sensitive Rescue serum i Sensitive krem. Ovaj serum i krem iz visokokvalitetne Devi kolekcije Herba Sveta smanjuju iritacije i crvenilo, sprečavaju upale, daju koži ujednačeni ton, pospešuju hidrataciju, ublažavaju bore i stimulišu regeneraciju kože. Sada kada znamo šta voli osetljiva koža, neće nam biti teško da joj udovoljimo, a ona će nam uslugu uzvratiti svojom lepotom i mladolikošću.