Dragoljub

Dragoljub i Equigal

Ima naše ime, ali dolazi iz daleka i s visoka: s peruanskih planina. Narodi Južne Amerike oduvek su ga koristili kod rana i posekotina, jer ih savršeno dezinfikuje i zaceljuje. Kada je donet na naš kontinent, u 16. veku, svi su bili fascinirani prvo njegovom lepotom. Kod nas je rado prihvaćen kao narodno cveće. Krasio je bašte i puzao uz ograde, ali ubrzo se pokazalo da nije samo lep, već i veoma koristan. Dragoljub je drag i ljubak, ali je je u prisustvu bakterija, gljivica i štetočina žestok i nemilosrdan.

Kod nas poznat i kao dragomilje, latinče, ljubidrag, lažibube, slak – dragoljub (Tropaeolum majus) je najlepši ukras bašte. Ima simpatičan, okruglasti list i prelep cvet narandžaste ili žute boje. Baškari se na suncu i voli toplotu, a svaki baštovan će ga rado saditi, naročito u organskim baštama, jer štiti okolno bilje na prirodan način. Cvetići dragoljuba teraju biljne vaši i štetočine, pa su sve okolne biljke potpuno bezbedne. Ako ga pravilno usmerimo, rašće kao puzavica i tada može biti još dekorativniji. Dragoljub će cvetati tokom celog leta, a od oktobra se može držati i u kući kao sobna biljka, samo ga treba staviti uz prozor da dobije što više svetlosti. Napolju nije u stanju da preživi zimu.

dragoljub u raskošnom žbunu

DRAGOLJUB U BORBI PROTIV MIKROBA

Ali dragoljub nije tu samo da bi pozirao: ceo je jestiv, ukusan i izuzetno zdrav. List, cvet i seme mogu se koristiti u ljudskoj ishrani, posebno je zanimljiva salata od svežih listova dragoljuba. Aromatičnog je ukusa, a sadrži više vitamina C od limuna, narandže ili paprike, i do 300 mg na 100 grama. Sastojak je i nemačkog kapra, pikantnog začina koji se u Nemačkoj pravi od pupoljaka i ploda ove biljke. Skorije studije dokazale su da je dragoljub odličan u prevenciji i lečenju gojaznosti.

Osim što se nekada, zbog vitamina C, koristio protiv skorbuta, njegovo antibiotsko dejstvo je od davnina sprečavalo infekcije rana. Njegovu efikasnost kod bakterija pominjao je i naš čuveni stručnjak za lečenje biljem Jovan Tucakov, a dragoljub ima moć da uništava i gljivice, da dezinfikuje i jača imunitet. Ako ga redovno dodajemo salatama, povećaćemo otpornost organizma, ali i ubrzati varenje, poboljšati peristaltiku creva i izlučivanje viška vode iz organizma.

Šta je toliko moćno u dragoljubu? Pored vitamina C, ova biljka je prava riznica mikro elemenata: kalijuma, fosfora, kalcijuma, magnezijuma, cinka, bakra i gvožđa. Sumporasto etarsko ulje (heterozid glikotropaeolozid) koje se iz njega dobija, zaustavlja razmnožavanje gram-negativnih i uništava gram-pozitivne bakterije. Za razliku od sintetičkih antibiotika, dragoljub neće uništiti crevnu floru i izazvati nekontrolisano razmnožavanje kandide. Sumporasto ulje je veoma korisno i kod plućnih tegoba – astme, bronhitisa, upala, kašlja i prehlada. Podstiče izbacivanje sluzi i olakšava disanje.

seme i cvet dragoljuba

OČI VOLE DRAGOLJUBA

List i cvet dragoljuba prepuni su luteina, karotenoida koji je neophodan za normalno funkcionisanje oka i smanjuje rizik od razvoja katarakte i glaukoma. Karotenoidi su neophodni i za zdravu kožu, a antiseptička svojstva biljke pomažu kod kožnih nečistoća i iritacija, kao i opekotina. Dragoljub je čest sastojak losiona za jačanje korena dlake, sprečava opadanje kose i perut.

Ali ono gde se baktericidna svojstva dragoljuba najbolje osete su infekcije urinarnog trakta. Ova biljka pomaže kod oboljenja bubrega, infekcija mokraćnih kanala, upala, otežanog mokrenja, i koristan je kako ženama, tako i muškarcima, naročito od srednjeg doba kada čuva vitalnost prostate i sprečava njene akutne i hronične infekcije. Efikasan je i kod otežanog rada jetre i žuči.

Za dragoljuba samo reči hvale. Ipak, koliko god da je divan, nije baš za svakoga: čiraši treba da ga izbegavaju, jer može iritirati sluzokožu creva, a ne treba da ga koriste ni mala deca. Svi drugi mogu uživati u salati od dragoljuba, soku od ceđenog lista ili alkoholnoj tinkturi. A možemo ga uvek imati pri ruci ako ga posadimo u saksiju ili baštu, i tako ulepšamo životni prostor.

Ako nemamo ovog lekovitog bilja u blizini, možemo uvek kupiti čaj od dragoljuba, a ako ga imamo, možemo ga osušiti i sačuvati za zimu. Za čaj se koristi list, cvet i seme koje treba osušiti nakon branja na mračnom ali toplom mestu. Zimi će nam ovaj čaj dobro doći kod respiratornih infekcija, prehlade i gripa. Vrlo je blagotvoran astmatičarima, pomaže izbacivanje sluzi iz pluća, a zimi je koristan i u vreme slava kada olakšava varenje i sprečava nadutost. Ohlađeni čaj je idealan i za pakovanja za kosu, a za ovu svrhu može se kuvati s koprivom i brezom. Ipak, ova biljka je verovatno najinteresantnija kada nam se nađe na tanjiru.

Ako niste sigurni kako da upotrebite dragoljuba u kuhinji evo nekoliko jednostavnih ideja za kombinovanje i serviranje:

Obrok salata sadrži dragoljub

OBROK SALATA S JAJIMA ILI LOSOSOM

Ubrati 6 listova dragoljuba i jedan cvet, dobro oprati pod mlazom vode. Nikako ne držati listiće potopljene u vodi jer je vitamin C hidrosolubilan – rastvara se u vodi, pa tako samo možemo protraćiti ovaj dragoceni vitamin. Tri lista zelene salate i šaku rukole rasporediti po dnu tanjira ili činije. Preko naseckati bareno jaje i/ili nekoliko režnjeva dimljenog lososa, dodati krišku mladog sira. Okolo poređati listove dragoljuba i ukrasiti na kraju obrok jednim cvetićem. Salatu možemo posuti balzamiko sirćetom ili jednostavno poprskati s malo maslinovog ulja i ceđenog limuna.

OBROK SALATA S PILETINOM I NARANDŽOM

Pileći file staviti na gril s vrlo malo ulja. Dok se piletina peče, oko ivice tanjira rasporediti listiće dragoljuba a u sredinu staviti šaku sitno, na rezance seckanog svežeg kupusa. Polovinu narandže iscediti i začiniti kupus, pa dodati desetak izlomljenih oraha. Drugu polovinu narandže odvojiti od opne i rasporediti preko listića dragoljuba. Kada je ispečena piletina, iseći je na kriške i staviti na sredinu tanjira preko kupusa. Sve u krug preliti uljem od semenki bundeve.

OSVEŽAVAJUĆA LETNJA DRAGOLJUB – RAPSODIJA

Oprati petnaestak listića dragoljuba i nekoliko cvetova. Staviti ih u činiju za salatu, dodati jedan veći na kriške isečen paradajz, sitno seckanu crvenu papriku, na kockice iseckan krastavac, na kolutove tanko narezan crveni luk. Začiniti maslinovim uljem i jabukovim sirćetom. U pola čaše hladnog jogurta dodati sitno seckanu mirođiju, izmutiti pa preliti salatu. Ukrasiti kockicama leda.

Pa ima li biljke koja ima toliko upotreba kao dragoljub? Treba samo da mu damo malo sunca, a on će nama dati zdravlje, vitkost i vitalnost.

Hranite se zdravo, krećite što više, i ne zaboravite da popijete Equigal!

Equigal

Prethodni članak
Krušina
Sledeći članak
Učestalo mokrenje
Select your currency
EUR Euro