Hormoni i lepota idu uvek zajedno: poremećaj hormona se često može pročitati na našem licu i telu. Hormoni su nezaobilazni i veoma bitan deo ’slagalice’ našeg organizma. Kako ulazimo u određena životna doba i situacije, poput puberteta, menopauze ili trudnoće, nivo hormona se menja, ali sve su češće situacije kada hormoni ’polude’ kada im nije vreme.
Danas raste broj žena koje se bore s neredovnim ciklusima, policističnim jajnicima, miomima i drugim poremećajima izazvanim hormonalnim disbalansom. Svako ko se našao u takvoj situaciji zna koliko je teško boriti se sa konstantim osećajem umora, depresije, zaboravnošću i promenama raspoloženja. Osim što hormoni imaju ogroman uticaj na naše telo i psihu, oni nam mogu i drastično promeniti izgled. Zato ne preterujemo kada tvrdimo da su hormoni i lepota sinonimi.
HORMONI I LEPOTA TELA
Kada su hormoni poremećeni, žudimo za slatkišima, skloni smo prejedanju i gojenju. Kada nam opadne nivo estrogena, imamo osećaj kao da gubimo svaku kontrolu nad hranom. To je zato što estrogen utiče na nivo leptina, hormona koji reguliše unos hrane. Nakon četrdesete godine života, a naročito prilikom ulaska u menopauzu, žene se lakše goje, a masne naslage se posebno talože u stomačnoj regiji. Ovo je period i kada smo manje fizički aktivne, pa je važno pronaći aktivnost koja nam odgovara i redovno je primenjivati.
Naš sistem za varenje obložen je receptorima koje reaguju na estrogen i progesteron. Kada njihov nivo raste ili pada, i naše varenje se menja, često se nadimamo i otičemo, pa nam može postati teško da zakopčamo dugme na omiljenim farmerkama.
HORMONI I LEPOTA LICA
Hormonalni disbalans se usko povezuje s pojavom akni, naročito u slučaju sindroma policističnih jajnika (PCOS). Žene koje imaju neredovne menstruacije često pate i od akni. Kada nam se poveća nivo androgena, muških polnih hormona (kojih u određenim količinama imaju i muškarci i žene), naše lojne žlezde rade više nego što bi trebalo, pore nam se zapušavaju i stvaraju se akne. Problem akni nikako ne treba rešavati u ’kućnoj radinosti’. Potrebno je, pre svega, proveriti nivo hormona i poraditi na njihovom balansu, i naći dobrog dermatologa ili kozmetičara koji će nam stručno očistiti kožu.
Poremećaj polnih i/ili tiroidnih hormona može izazvati naglo i prekomerno opadanje kose. Kosa postaje suva i krta, na šta ni jedna žena ne može ostati ravnodušna. I dok nam kosa opada, pojavljuju se obilno neželjene dlačice na pogrešnim mestima: pojačavaju se malje na nausnicama, bradi i po telu. I opet, to je znak da treba proveriti nivo polnih i tiroidnih hormona.
Progesteron nam reguliše i nivo energije i san, pa kada opadne, nastaju hronični umor i nesanica. Nizak estrogen može izazvati valunge i preznojavanje, što može dodatno ometati san, ali i izazvati glavobolje. Umor i neispavanost utiču na izgled našeg lica i pojavu tamnih podočnjaka, ali i na telo jer nam ne omogućavaju dobar nivo energije za svakodnevne aktivnosti.
Ako nam je nivo estrogena previsok, mogu se pojaviti promene na dojkama, kao što su ciste i kvržice. Veoma je bitno redovno obavljati samopregled dojki, oko 15. dana ciklusa, i odmah reagovati na svaku promenu.
Estrogen je direktno povezan sa serotoninom i dopaminom, ’hormonima sreće’. Hormonalni disbalans ide ruku pod ruku s depresijom, koja može naročito biti izražena tokom PMS-a i u menopauzi. Poremećaj polnih i tiroidnih hormona može ozbiljno ugroziti psihičko zdravlje, doneti manjak samopouzdanja i ljubavi prema sebi, navesti nas da zanemarimo fizički izgled, a u težim slučajevima čak i osnovnu ličnu higijenu.
PRIRODNO DO BALANSA
Naše telo je savršena slagalica, ali dovoljno je da se samo jedna kockica poremeti da naruši čitavu sliku. Nigde to nije tako vidljivo kao kod hormona. Kada se hormoni jednom poremete, veoma je teško povratiti balans. Moderna medicina nam nudi zamensku hormonalnu terapiju koja može delovati dok je uzimamo, uz mnoge neželjene efekte, a kada prestanemo da je uzimamo problem se vraća. Prirodni balans možemo najbolje povratiti prirodom.
Femisan A je preparat na bazi lekovitog bilja koji, bez ikakvih neželjenih dejstava, uspostavlja hormonalni balans i rešava probleme izazvane disbalansom. Femisan A postoji u dva oblika: kapima – biljnoj tinkturi, i kapsulama koje su dodatno obogaćene zlatnom makom i cinkom. Uz Femisan A tu je i Femisan Inositol, još jedan preparat za žene koje pate od poremećaja koji često ostavlja vidljive tragove na telu i licu: sindroma policističnih jajnika. Upravo je PCOS najodgovorniji za hormonsku gojaznost, maljavost, opadanje kose i akne. Zato je kombinacija Femisana A i Femisan Inositola idealna formula za lepotu. Femisan je neizostavni sastojak kozmetičke torbice svake žene.