Šta ženama treba? Mnogi se trude da odgovore na ovo večito pitanje, a mi vam dajemo sigurno tačan odgovor: dobro izbalansirana ishrana dovodi i telo i um u ravnotežu. Ishrana za žene mora sadržati obilje nutrijenata koji će doprineti njihovom zdravlju, a pre svega hormonskom balansu.
Koje nutrijente mora sadržati ishrana za žene?
Folna kiselina. Folati se unose hranom, a u multivitaminima se nalazi sintetički oblik vitamina B. Naravno, prirodno je uvek bolje. Folna kiselina je izuzetno bitna kod žena koje planiraju trudnoću. Ovaj element je od esencijalnog značaja za razvoj novih ćelija i održavanje DNK. Nedostatak folne kiseline štetan je i po majku i po plod. Folne kiseline ima u integralnim žitaricama, mahunarkama, lisnatom povrću – spanaću, raštanu, blitvi i orašastim plodovima.
Omega-3 masne kiseline. Ovo je oblik nezasićenih masnih kiselina koji se unosi ishranom i izuzetno je bitan za zaštitu kardiovaskularnog sistema. Omega-3 sprečavaju gomilanje triglicerida, pojačavaju dobar holesterol i sprečavaju rizik od moždanog udara. Imaju i protivupalno dejstvo pa nas štite i od artritisa. Najbolji izvor omega-3 kiselina je masna riba – losos, tuna, sardina, haringa, inćuni. Perlice ribljeg ulja su dobra zamena.
Gvožđe. Ovaj mineral donosi ćelijama kiseonik. Ako ga nema dovoljno, umorni smo, letargični, depresivni i možemo oboleti od anemije. Ishrana za žene mora uključivati gvožđe jer ga žene u reproduktivnom periodu gube tokom menstruacije pa im je potrebno više nego ženama u menopauzi. I trudnicama treba više gvožđa kako bi se plod bolje razvio. Da bi ga telo prihvatilo, uz gvožđe je potreban i vitamin C. Zato je najbolje kombinovati crveno meso, ribu, piletinu sa mahunarkama, spanaćem, blitvom i namirnicama prepunim vitamina C kao što su paprike, paradajz i citrusi.
Kalcijum. Ovaj mineral nam je neophodan za zdrave i jake kosti i zube. Žene koje ulaze u menopauzu sklonije su osteoporozi pa je potrebno da unose više kalcijuma. Neka istraživanja ukazuju na povezanost manjka kalcijuma i raka dojke. Nedostatak kalcijuma izaziva i simptome PMS-a. Kalcijuma ima u zelenom lisnatom povrću, pa osim da ga samo kuvate, stavite ga u blender zajedno sa voćem i povrćem i napravite sok. Pošto je vitamin C neophodan za apsorpciju kalcijuma, na taj način najbolje ćete iskoristiti sve nutrijente. Mleko i mlečni proizvodi su takođe bogati kalcijumom, kao i brokoli i badem.
Vitamin D. Iako se vodi kao vitamin, on zapravo ima hormonalno dejstvo. Kada ga jetra i bubrezi prerade u kalciferol, pomoću njega se u crevima iz hrane apsorbuje više kalcijuma. Zato je i vitamin D veoma bitan element u preventivi kod osteoporoze. Dosta kliničkih istraživanja ukazuje i na njegovu bitnu ulogu u sprečavanju karcinoma dojke, debelog creva i jajnika. Vitamin D se u našem telu prirodno stvara kad se izlažemo sunčevim zracima, zato treba iskoristiti svaku priliku da se osunčamo, pazeći da pritom ne izgorimo. Ali ovaj vitamin možemo dobiti i iz hrane, naročito masne ribe kao što je losos, inćun, bakalar, riblje ulje… Ishrana za žene u menopauzi mora sadržati više vitamina D.
Vlakna. Dobra vlakna su ona koja se rastvaraju u crevima i pomažu varenje. Rastvoriva vlakna sprečavaju apsorpciju lošeg holesterola i tako štite srce, a pritom čiste creva i garantuju dobru probavu. Vlakna nam daju i osećaj sitosti i održavaju visok nivo energije tokom dužeg perioda. Ovas je najbolji izvor rastvorivih vlakana. Ovsene pahuljice, mekinje, klice, ali i druge integralne žitarice i kokice (na malo ulja i uz minimum soli), voće, naročito jabuke i bobičasto voće, mahunarke, brokoli, treba obavezno što više koristiti u ishrani.
Ako sve ove elemente redovno unosite ishranom, aktivni ste, kanališete stres na pravi način i vodite računa o ravnoteži svojih hormona, teško da će se bilo koja bolest usuditi da vas napadne. A tu je i još jedan saveznik: Femisan. Femisan A balansira hormone žena od puberteta do menopauze, uz Femisan Inositol, a Femisan B i Gold od menopauze. Šta ženama treba? Ravnoteža. Obezbedite je sebi.