Kinezi ih koriste preko 5000 godina kao hranu i lek, a danas su klice žitarica i mahunarki sve popularnije i u našoj kuhinji. Zašto? Kada seme proklija, nutritivne vrednosti klica rastu, a materije iz semena prelaze u prostiji oblik koji je svarljiviji i blaži. Tokom klijanja, proteini prelaze u amino kiseline i peptone, masti u masne kiseline a skrob u proste šećere. Sadržaj vitamina, naročito A, B, C i E se višestruko povećava, kao i korisna vlakna koja su blagotvorna za naš sistem za varenje. Količina enzima u klicama pogoduje svim telesnim funkcijama, a kako se tokom procesa klijanja minerali vezuju za proteine, telo je u stanju da ih bolje apsorbuje i iskoristi, naročito alkalne minerale koji eliminišu višak kiselosti u telu.

Proklijala pšenica

Klice možemo sami jednostavno pripremiti kod kuće, od raznih vrsta žitarica i mahunarki. Proklijala pšenica ubrzava metabolizam i smiruje, pa je odlična za osobe na dijeti. Klice mungo pasulja pomažu organizmu da se oslobodi toksina i čiste jetru. Klice leblebije pomažu rad pankreasa, želuca i kardiovaskularnog sistema. Klice lucerke (alfalfa) jačaju kosti, sprečavaju osteoporozu, štite srce a imaju i snažno antikancerogeno dejstvo.

Proces pripreme klica

Od materijala je potrebno:

  • 1 obična staklena tegla bez poklopca,
  • parče gaze ili krpe i gumica,
  • žitarice i mahunarke po želji (2-3 kašike).

Trebalo bi potražiti organsko, kvalitetno seme. Ovde imamo seme pšenice, mungo pasulja i čia seme.

Tegla sa semenima pšenice, mungo pasulja i čia seme

Semenje uveče staviti u teglu, isprati, naliti vodom, pokriti gazom i ostaviti da odstoji preko noći na tamnom mestu (na primer u kredencu). Ujutru prosuti vodu, isprati, ocediti, pokriti gazom i nagnuti teglu tako da višak tečnosti može da iscuri. Za to se možemo poslužiti nekom dodatnom posudom u kojoj će tegla biti stabilna. Sve opet staviti na tamno mesto, sa teglom u tako nagnutom položaju.

Ispiranje semenja u tegli

Sutradan isprati semenje pod mlazom vode, ocediti, pokriti gazom i opet vratiti teglu u isti položaj, na tamno mesto. Tu proceduru ponoviti još dva do tri dana, po proceni. Brzina klijanja zavisi i od temperature u prostoriji. Poslednjeg dana, kada je semenje već proklijalo (trebalo bi da se pojave klice duge oko 1 cm), možemo po želji ostaviti teglu na svetlo mesto da klice pozelene.

Klice u salati

Klice su sad spremne za upotrebu. Najbolje je pojesti ih sveže što pre, u međuvremenu ih treba čuvati u frižideru i isprati pod mlazom vode pre upotrebe. Mogu se dodavati salati, staviti u sendvič, dodati čorbicama pri serviranju (kao japanski ramen), koristiti kao prilog jelu… Treba ih uvek koristiti sveže jer se termičkom obradom mogu uništiti korisni sastojci.

Uvrstite ovu namirnicu u ishranu i budite zdravi i vitki. I ne zaboravite da popijete Equigal!

Equigal