Stalno ste na dijetama, ali kilogrami ne prestaju da se lepe? Ako ste jedna od mnogih koje se pitaju „Zašto ne mogu da smršam?“, evo nekoliko sugestija šta je to što možda radite pogrešno.

PRESKAČETE DORUČAK – Zašto ne mogu da smršam kad ništa ne jedem ujutru? Naše telo celu noć provodi u hibernaciji. Metabolizam se potpuno usporava i telo se odmara. Kada se probudimo, treba da ga nahranimo. Na taj način ćemo naterati metabolizam da se pokrene, a telu dati dovoljno energije koju onda može da sagoreva. Ako u peć ne stavite dovoljno drva, nećete imati dobru vatru i soba se neće zagrejati. Tako je i sa našim telom. Dajte mu hrane koja mu je potrebna. Ne belo pecivo i beli šećer, koji će samo naglo podići nivo energije i odmah ga drastično spustiti i ostaviti nam osećaj iscrpljenosti, već hranu koju će telo dugo i postojano sagorevati. Dajte svom telu dosta dobrih vlakana i proteina.

Umesto da na putu do posla kupite kiflu u pekari, ustanite malo ranije i napravite ovsenu kašu. Ovas stabilizuje nivo šećera u krvi pa ćete dugo osećati sitost. Pored jedne šolje ovsenih pahuljica, dodajte i kašiku ovsenih mekinja koje obiluju korisnim, ali i rastvorljivim vlaknima. Dodajte kašiku mlevenog rogača koji je prepun korisnih minerala i sjajan za varenje, ali i prirodni zaslađivač. Stavite kašiku mlevenog lanenog semena koje obiluje korisnim masnim kiselinama. Zasladite kašu suvim grožđicama i popravite joj teksturu pomoću badema. Sve sastojke možete ili preliti sa dve šolje ključale vode i ostaviti petnaestak minuta da odstoje, ili na kratko prokuvati.

Ako niste ljubitelj žitarica, obarite jaje, namažite krišku nekog lepog integralnog hleba avokadom ili ga poprskajte maslinovim uljem, naseckajte preko jaje, pospite semenkama suncokreta i poklopite listom salate. Umesto barenog jajeta možete dodati listić dimljenog lososa, krišku mladog sira ili namrviti kvalitetnu tunjevinu.

Budite kreativni i uložite vreme u osmišljavanje svog doručka. Za svaki uspeh potreban je napor, a ulaganje u svoje telo će vam se višestruko isplatiti.

NE PIJETE VODE – Naše telo čini oko 60% vode, koju konstantno gubimo iz organizma preko urina i znoja. Dešava se da nismo ni svesni koliko smo žedni, i da se taj osećaj manifestuje kao glad. Onda se najedemo, ali i dalje ne osećamo sitost. Još jedna greška koju često pravimo je da pijemo vodu tokom ili odmah nakon jela. Najbolje je piti vode pre jela, odnosno piti je u pravilnim razmacima tokom celog dana.

čaša vode

Jutro je najbolje početi čašom vode s malo čistog limunovog soka. Na taj način organizam će se pokrenuti i rešiti kiselosti. Ako redovno pijete jutarnju kafu, morate znati da je kafa jak dijuretik i da će vam brzo izdrenirati i dehidrirati organizam. Zato, obavezno, uz kafu treba popiti i čašu vode. Naši stari su intuitivno bili svesni ove pojave, otud starinski običaj da se uz kafu servira čaša vode i ratluk.

Svaki put kad osetite glad, a nije vreme za novi obrok, popijte prvo čašu vode, pa sačekajte desetak minuta i procenite da li ste zapravo samo bili žedni. Naši bubrezi su stalno aktivni, ali ako im ne damo dovoljno materijala, radiće otežano. Znate kako kada oštrite nož ili kosu na brusu morate da ga polijete vodom? Ako nema vode, materijal trpi. Tako je i sa našim bubrezima. Posledica je da nam se taloži pesak koji može prerasti u kamen. Taložiće se i bakterije i izazivati infekcije urinarnog trakta. Močvara je stajaća voda koja nakuplja u sebi svakojake nečistoće, a brza planinska reka je bistra i čista. Dajte svojim bubrezima dovoljno vode, i biće vam zahvalni.

Voda ne samo da će pomoći bubrezima, već će nam pokrenuti proces drenaže. Često imamo osećaj da smo se ugojili, a zapravo nam se samo zadržava voda u telu. Ako pritom volimo da presolimo hranu, nikada nećemo izaći iz tog začaranog kruga. Tako nam se ispod kože gomila celulit, usporava nam se varenje i metabolizam i osećamo nadutost. Kada izbacimo so, povećamo unos tečnosti, naročito vode, i ako još tome pridodamo po neku korisnu biljku koja će nam očistiti organizam i pokrenuti drenažu, osećaćemo se lakše, zdravije, pokretljivije.

ZAŠTO NE MOGU DA SMRŠAM KAD SVAKI DAN VEŽBAM?

NE VEŽBATE (PRAVILNO) – Ljudsko telo je stvoreno za kretanje. Ako imate sedentan posao, to znači da ste veći deo dana inertni. Time ne samo da štetite svojoj kičmi, već i usporavate metabolizam. Ako posle posla i odete u teretanu, može se lako desiti da upadnete u rutinu pa radite svaki put na istim grupama mišića ili iste kardio pokrete, i na taj način usporavate metabolizam. Metabolizam masti se aktivira nakon 20 minuta kardio vežbi. Zato je potrebno da najmanje pola sata posvetite traci, biciklu ili glajderu, ili, još bolje, brzo hodate ili trčite u prirodi na čistom vazduhu ili brzo plivate. Potrebno je raditi vežbe za različite mišićne grupe, pa napravite plan kojim danima ćete aktivirati koje grupe. I vežbe snage su izuzetno važne. Ne samo da sagorevaju kalorije, već jačaju kosti i njihovu gustinu. One su naročito bitne od srednjeg doba, jer smo tad podložni osteoporozi.

Raznovrsnost je bitna u vežbanju isto kao i u ishrani. Pre vežbanja ne treba jesti najmanje dva sata, i to će vam biti još jedan povod da dobro planirate obroke. Posle vežbi obavezno dobro nahranite mišiće. Mišićima treba proteina, ne samo iz mesa već i iz povrća. Poznato je da su starorimski gladijatori živeli uglavnom na povrću i mahunarkama, a ne na mesu. Ako vežbate a ne dajete svojim mišićima dovoljno proteina, ne samo da vežbe neće biti delotvorne, već možete naneti više štete nego koristi. Kako bi telo imalo dovoljno kiseonika neophodnog za fizičku aktivnost, postarajte se da unesete dovoljno gvožđa. Ono će mišiće nahraniti kiseonikom koji će, zauzvrat, sagorevati masti. Aktivnom telu je neophodan i kalijum, pa ponesite bananu na trening. Ona će vas zaštititi od iscrpljenosti.

Ako ste na poslu prikovani za kompjuter, trudite se da redovno pravite pauze. Umesto da pozovete telefonom kolegu da ga nešto pitate, odšetajte do njegove kancelarije. Pauzu za ručak obavezno iskoristite da prošetate. Ako vam je posao blizu, idite peške. Ako je to neizvodljivo, hodajte makar deo puta do i sa posla. Idite stepenicama iako imate lift.

Fizička aktivnost godi psihi isto koliko i telu, pa ćete nakon vežbi osetiti nalet hormona sreće, imaćete pozitivnije misli, osećati manju potrebu za hranom i lako utonuti u san. A telo će sagorevati kalorije još dugo vremena nakon vežbi.

ZAŠTO NE MOGU DA SMRŠAM KAD NIŠTA NE JEDEM?

NE JEDETE DOVOLJNO ILI JEDETE POGREŠNO – Da bismo pokrenuli metabolizam, potrebna nam je hrana. Nedovoljna količina hrane jednako je štetna kao i suvišna. Ako ne jedete dovoljno, vaše telo će usporiti metabolizam kako bi uštedelo kalorije za osnovne funkcije, i sagorevati kalorije neophodne za mišićnu masu. Telu treba energije, a ako je nema dovoljno, ono nema izbora nego da zaustavi metabolizam.

zeleno povrće i piletina

Ne mogu da smršam a jedem samo jednom dnevno! Jedan od načina da prodrmamo metabolizam je da jedemo manje obroke ali češće. Tri obroka i dve užine idealna su mera. Pritom, kvalitet tih obroka mora biti vrhunski, a količina vrlo kontrolisana. Ako često užinate čokoladicu ili prženo testo, samo ćete taložiti salo. Telo koristi minimum energije da bi preradilo nezdrave šećere i prazne ugljene hidrate, i to je još jedan način na koji sebi usporavamo metabolizam.

Stara poslovica kaže: doručak pojedi sam, ručak podeli s prijateljem, a večeru daj neprijatelju. Ovo ne znači da treba da preskočite večeru, već da ona mora biti lagana i zdrava. Voće jedite u prvoj polovini dana jer vam tada treba više energije. Zato su jabuka, par šljiva ili mali voćni smuti idealna prva užina. Za ručak vam treba proteina i vitamina, kako bi telo imalo energije za ostatak dana: kvalitetna riba ili meso, grilovano ili pečeno u rerni sa dosta ne-skrobnog povrća će nam baš to omogućiti. Popodne nam obično opadne nivo energije, pa će malo kikiriki putera ili humusa na integralnom krekeru biti sjajna užina, ili se možemo odlučiti za miks koštunjavog voća u doziranoj količini. A večera treba da ne opterećuje stomak i da ne ometa san. Rižoto od integralnog pirinča i pečuraka, ili integralna testenina sa blitvom i mladim sirom bila bi dobra kombinacija.

O štetnosti gaziranih pića verovatno ne treba ni da govorimo. Umesto da se mašite za gazirani sok, popijte zeleni čaj s limunom, ili napravite sami limunadu sa rendanim đumbirom. Limun i đumbir će dodatno pospešiti metabolizam. Tokom pripreme obroka izbegavajte industrijske začine jer su prepuni šećera i konzervanasa. Začinite jelo celerovom solju, a idealan dodatak su i čili papričica i biber koji dodatno ubrzavaju metabolizam. Kurkuma je sjajan i vrlo zdrav začin, pa ga stavite u pirinač ili varivo. U kašu dodajte cimeta koji je odličan antioksidans. Fermentisano povrće poput kiselog kupusa ili kefir, prepuni su dobrih bakterija koje će poboljšati varenje.

IMATE HORMONALNI POREMEĆAJ – Da li osećate hroničan umor, opada li vam kosa više nego inače, imate li česte promene raspoloženja, niste u stanju da se koncentrišete, zaboravni ste i depresivni, povremeno vam zalupa srce bez razloga, vrti vam se u glavi… Proverite hormone. Policistični jajnici, miomi na materici ili poremećaji rada štitaste žlezde u poslednje vreme haraju više nego ikad pre. Vazduh, hrana, voda, kozmetika, sredstva za higijenu, plastične posude za kuvanje, prepuni su petrohemijskih derivata koji sadrže lažni estrogen, ili kseno-estrogen. Kao što virus poremeti rad kompjutera, tako lažni estrogeni remete prirodnu biohemijsku aktivnost organizma. Oni štete ponajviše ženama, ali i muškarcima, kod kojih je, u poslednjih 70 godina primećen pad proizvodnje spermatozoida za 50%.

Statistike kažu da svaka treća žena danas ima disfunkcionalnu štitastu žlezdu. Ovaj izuzetno bitan organ odgovoran je za naš metabolizam. Kada nam se štitnjača uspori ili isključi, osećamo sve gore navedene simptome. Ma koliko se trudili da vežbamo ili se hranimo zdravo, telo jednostavno neće moći da funkcioniše. Ako osećate ove simptome, obavezno konsultujte endokrinologa. Tek kada hormone dovedete u balans, moći ćete da poradite na gubitku kilograma. Naravno, u međuvremenu se klonite nezdrave hrane i pomozite telu ishranom da se dodatno izbori s problemom. Zlatna maka ili žen-šen će vam dati energiju koja vam je u toj situaciji preko potrebna, pa stavite kašičicu mlevene make u kašu ili smuti. Koristite biljne preparate da dodatno izbalansirate hormone i pijte biljne čajeve.

Ma koliko teško bilo, trudite se da vežbate. Ako vam poremećeni hormoni ne dozvoljavaju da se bavite kardio treningom jer se posle njega osećate potpuno iznureno, krenite na jogu. Joga će pomoći i kod promene raspoloženja i depresije. Šetajte što više u prirodi. Izbegavajte upotrebu plastičnih varjači, silikonskih modli i sličnih kuhinjskih pomagala. Koristite posude od prirodnih materijala. Za higijenu životnog prostora izaberite prirodnije varijante, poput sirćeta i sode bikarbone, umesto jakih hemikalija. Koristite prirodnu šminku i kozmetiku. Industrijske osveživače prostora zamenite pravim eteričnim uljima. I redovno idite u laboratoriju kako biste prekontrolisali hormone. Jer ako se stanje zapusti, nastaće još veća šteta.

VODITE NEUREDAN ŽIVOT – Da li kasno odlazite na spavanje i ne dopuštate telu da se odmori? Ili često pijete alkoholna pića? Pušite ili boravite u zadimljenim prostorijama?

vežbanje u paru

Naše telo je mašina koja je non-stop uključena. Nedostatak sna je još jedan ubica metabolizma, baš kao i stres. Ako ležemo previše kasno, ujutru smo umorni i telo pati. Onda ćemo piti više kafe da se razbudimo, ili posegnuti za energetskim napicima. Isto tako, ako produžimo san do kasnog pre podneva, poremetićemo ritam organizma, kasno doručkovati ili potpuno preskočiti doručak, a uveče nećemo moći da zaspimo.

Istrenirajte sebe da uvek odlazite na spavanje oko 11 sati uveče, i da dopustite da odspavate najmanje 7 sati u kontinuitetu. Neko će se poslužiti argumentom da Nikola Tesla skoro i nije spavao, ali, priznajmo, mi nismo svi suvi genijalci već obični ljudi kojima treba sna. Ako smo naspavani, lakše ćemo sebi organizovati dan, imaćemo energije za sebe i drage ljude, moći ćemo da vežbamo i pripremimo sebi kvalitetne obroke.

Kažu da je jedna čaša vina medicina, što je istina, ali pazite da ne preterate. Alkohol je kaloričan, i ako ga redovno konzumirate, uništavate metabolizam. Možda mislite da ćete se ugojiti ako ostavite pušenje, ali niste u pravu. Pre svega razmislite zašto vam je potrebna cigareta. Kakve probleme pokušavate na taj način da rešite?

Pušenje ubija kiseonik u organizmu, zagađuje pluća i uništava krvne sudove. Pritom, ne škodite samo sebi, nego i ljudima oko sebe, ali i svom novčaniku. Potražite pomoć u prirodi da biste ostavili pušenje. Bokvica je izuzetan saveznik. Nađite u kući neku teglu ili kutiju, i u nju stavite svakog dana onoliko novca koliko biste dali na cigarete. Na kraju godine počastite sebe jednim lepim putovanjem.

I za kraj – negujte lepe misli. Budite pozitivni, okružite se pozitivnim ljudima, kvalitetnom literaturom i dodajte neki lep detalj u svoj dom.

POMOĆ LEKOVITOG BILJA

Equigal je potpuno prirodna formula koja sadrži ekstrate angelike, krušine, ivanjskog cveća, nevena i rastavića. Njihova kombinacija poboljšava izbacivanje viška tečnosti i razmenu materija u organizmu, pospešuje varenje, smanjuje nadutost, ubrzava peristaltiku creva, čisti jetru, i sprečava osećaj gladi. Ove kapi su rešenje ne samo za osobe koje žele da se reše prekomerne težine i celulita, već i za one sa narušenim varenjem, opstipacijom, hemoroidima, upalom žučne kese, problemima sa urinarnim traktom, a odlične su i za preventivu – povremeno čišćenje organizma. Zašto ne mogu da smršam? Equigal ima odgovor!

Kad ne mogu da smršam, tu je Equigal