Nešto što je našim precima bilo sasvim normalno, kao što su sinhrone menstruacije, nama je danas čudno ili možda čak i neprimetno. Francuski antropolog Klod Levi-Stros čija je analiza mitova Severne i Južne Amerike izazvala revoluciju u zapadnjačkom shvatanju ’primitivnih društava’, uneo je u nauku romantično tumačenje civilizacije  ’plemenitih divljaka’, njihove bogate kulture i povezanosti s prirodom, za razliku od moderne i sterilne zapadne monokulture. Smatrao je da se um ’divljaka’ ni malo ne razlikuje po strukturi od uma ’civilizovanog čoveka’, i da su ljudske osobine univerzalne, a naizgled fantastične i proizvoljne narodne priče i bajke veoma slične kod najrazličitijih i najudaljenijih kultura.

boginja plodnosti

Zašto se javljaju sinhrone menstruacije?

Osim što je prodrmao učmala zapadna shvatanja civilizacija koje su drugačije i samo zato etiketirane kao primitivne, Levi-Stros je promenio i pogled na srodstvo i poziciju žena u ne-zapadnim kulturama. Po njemu, srodstvo je zasnovano na rodbinskim vezama dve porodice koje se formiraju kada se žena iz jedne uda za muškarca iz druge društvene grupe. I upravo je jedno od njegovih zapažanja vezano za žene veoma interesantno: u mitovima i legendama starosedelaca Severne i Južne Amerike, naglašena je briga muškaraca da, ako menstruacije žena jedne grupe ili porodice nisu savršeno usklađene, u kosmosu bi mogao da nastane disbalans i haos. Jedna etnografska studija pominje Indijance plemena Jurok iz severoistočne Kalifornije, kod kojih sve žene koje nisu trudne imaju sinhrone menstruacije – dobijaju menstruaciju u isto vreme.

Slična zapažanja postoje i kod australijskih domorodaca i plemena afričke pustinje Kalahari, dakle na potpuno suprotnim stranama planete među kulturama koje nikako nisu mogle doći u dodir jedne s drugima. Sedamdesetih godina prošlog veka, američki psiholog Marta MekKlintok istražuje odnos između ponašanja i reproduktivne endokrinologije i imunologije. Dok je radila na koledžu Velezli, istraživala je menstrualnu sinhronizaciju kod studentkinja u studentskom domu. Zaključak je bio da žene koje žive zajedno ili koje su prijateljice, imaju usklađene cikluse. Ovu vrstu usaglašenosti, kaže ona, izazivaju su dva suprotna feromona: jedan koji skraćuje i drugi koji produžava ciklus.

žene u bazenu

Po njoj, ova pojava je nazvana Efekat MekKlintok. Ova teorija je dosta osporavana, da bi na kraju 2013. bio donet konačan naučni stav da sinhrone menstruacije najverovatnije ne postoje, mada ih neke studije pominju kao moguće. Ali kakav god naučni stav bio, žene koje dosta vremena provode zajedno znaju da im se ciklusi često preklapaju. Ono što nauka ne osporava je da je ova pojava uočena kod nekih životinjskih vrsta, pacova, hrčaka, šimpanzi i tamarina. S obzirom da je menstrualna sinhronizacija toliko čvrsto utkana u mitove i legende starih naroda širom sveta, teško je da se kategorički odbaci. Umesto toga, njene korene možemo potražiti u prirodi i činjenici da se ženski menstrualni ciklus poklapa sa lunarnim ciklusom. A kako Mesec ima moć da podiže i spušta mora i okeane, nije teško poverovati da može da utiče i na početak ciklusa kod žena. I to su Indijanci plemena Jurok dobro primetili: usklađenost ciklusa žena iz jedne grupe ili porodice i kosmički sklad čvrsto su povezani.

Ali zašto je ovo teško utvrditi ili dokazati kod modernih žena? Pre svega, koliko često smo danas izložene prirodi? Biće da smo više izložene svetlosti kompjuterskih i televizijskih ekrana nego svetlosti Meseca. I kada je poslednji put neka od nas imala taj luksuz da vidi savršeno zvezdano nebo, bez ’svetlosnog zagađenja’ gradskih ili ruralnih oblasti? Nije ni čudo da, ne samo da nam ciklusi nisu usaglašeni, već i većina žena pati od poremećaja ciklusa i hormonalnog disbalansa.

 

Sledeći put kada ste napolju i primetite da vas Mesec prati, ne bežite od njega već mu okrenite lice i dozvolite da vas okupa srebrom. Možda nećete odmah osetiti, ali činjenica je da svetlost Meseca i Sunca u nama okida proizvodnju hormona, pre svega melatonina i serotonina, neophodnih za normalno funkcionisanje, hormonalni sklad, energiju i dobar san.

Pored Meseca, za naš skladan mesečni ciklus brine se i Femisan A. On je taj koji prezaposlenim urbanim ženama pomaže da se vrate prirodi. Lekovito bilje sa najčistijih padina, stručno prerađeno i upakovano tako da ga brzo i lako može upotrebiti i najzaposlenija žena, pomaže kod neredovnih, jakih ili bolnih ciklusa, cista na jajnicima, endometrioze, PCOS, ranica na grliću materice, PMS-a, mioma i neplodnosti. Dodatnu pomoć kod sindroma policističnih jajnika, hormonskih akni, maljavosti i gojaznosti pruža Femisan Inositol. A s prvim znacima perimenopauze o našim hormonima brine se Femisan Gold.

Uz Femisan, okupane Mesečevim zracima, do kosmičkog sklada!

Femisani