Osećamo blagu mučninu, probadanje svuda po telu, umorne smo kao da nas je neko pretukao… Kad konsultujemo kalendar, imamo šta da vidimo: ovulacija je prošla i sad sledi onaj nemili period ciklusa pre menstruacije, kada se simptomi samo ređaju. Nema veze, naučile smo da živimo s tim. Ali zašto imamo taj osećaj kao da ćemo se razboleti, kao da nas lomi virus? Kakve veze imaju ciklus i virus?

Menstruacija ili grip?

Nije ni malo retka pojava da žene u periodu od ovulacije do početka menstruacije osećaju simptome koji liče na grip, pa čak i da imaju povišenu temperaturu. One koje pate od autoimunih bolesti, na primer reumatoidnog artritisa, mogu čak osetiti pogoršanje simptoma koji se potom smiruju s početkom menstruacije. Sve to prate i uobičajeni simptomi PMS-a: nervoza, osetljivost grudi, glavobolje, oticanje i zadržavanje vode, osećaj umora… Ali ne retko se desi i da, ako se razbolimo od gripa i prehlada, to upravo bude u tom periodu, nakon ovulacije a pre menstruacije. Kao da nam je tada baš oslabio imunitet.

I opet, ’krivci’ su hormoni. U sredini ciklusa, oko ovulacije, estrogen i progesteron skaču, pa kad ne dođe do trudnoće, naglo opadaju. Potom materica počne da luči prostaglandin koji izaziva grčeve, pa čak i poremećaj varenja i dijareju. Prostaglandin nam takođe može izazvati simptome slične gripu, ponekad i groznicu. Ipak, često same dolivamo ulje na vatru: u ovom periodu obično osećamo pojačanu želju za slatkišima i testom koji utiču na dodatno oticanje i zadržavanje vode, što može izazvati bol u zglobovima i probadanje nalik onom kada imamo grip.

promena nivoa estrogena

Ciklus i virus, jedno ili oba?

Često same znamo da prepoznamo kada su ovi simptomi ’lažni’, odnosno povezani s ciklusom, a kada zaista imamo grip. S druge strane, naučnici smatraju da estrogen, konkretno estradiol, igra veliku ulogu u zaštiti žena od korona i drugih virusa i da stimuliše nastanak i proizvodnju antitela. Time upravo objašnjavaju i činjenicu da statistički, muškarci češće pate od komplikacija usled korona-virusa od žena.

A kad je situacija obrnuta – da li virus može negativno da utiče na naš ciklus? Najnovija iskustva vezana za korona-virus pokazala su da on zaista može izazvati poremećaj menstrualnog ciklusa i izostanak menstruacije. Oko 30% žena koje su učestvovale u jednoj manjoj studiji u Kini je prijavilo poremećaje ciklusa nakon što su preležale korona-virus.

Objašnjenje za ovu pojavu je da Kovid-19 izaziva stresnu reakciju u telu i aktivira hipotalamusno-hipofizno-nadbubrežnu osovinu koja je odgovorna za reakciju tela na stres. Ona, kao posledicu toga, stimuliše lučenje hormona kortizola čiji je zadatak da telo pripremi na borbu. Pojačani kortizol utiče na smanjenje lučenja estrogena i progesterona, što za rezultat ima amenoreju – izostanak menstruacije.

trudnica

Kada malo bolje razmislimo, naše telo je veoma mudro. Najvažniji razlog što žene dobijaju menstruaciju je da bi mogle da zatrudne. A kada ne treba da zatrudne? Upravo kada su bolesne. Dakle, izostanak ciklusa dok se borimo s virusom je evolutivni zaštitni mehanizam kako za ženu, tako i za njeno potomstvo. Dakle ciklus i virus jesu u sprezi, sve u sklopu mudrosti našeg tela.

Ali šta ako ciklus nastavi da bude neredovan iako smo davno preležale virus? Pored obavezne posete ginekologu, možemo se za pomoć obratiti prirodi: lekovitom bilju koje je ženama s naših prostora vekovima pomagalo da regulišu ciklus, ublaže bolne menstruacije i pospeše plodnost: virak, hajdučka trava, crveni zdravac, seme peršuna, rusomača, neven… Osim što će uredoviti ciklus, ove biljke pomažu i da ne otičemo u PMS-u, da budemo manje nervozne i umorne, ali i da se izborimo i s ozbiljnijim poremećajima poput policističnih jajnika, endometrioze, mioma i cista. Sve one ulaze u sastav Femisana A, potpuno prirodnog preparata namenjenog ženama, od prve menstruacije do menopauze.

Kad mudrosti našeg tela dodamo i mudrost lekovitog bilja, virus nam ništa ne može.

 

Femisan A