Nosi zahvalnost kao plašt, i ona će nahraniti svaki ćošak tvog života. (Rumi). Život nije lak. Svakodnevno se suočavamo sa sitnim i krupnim problemima u svojoj okolini i društvu, materijalnim izazovima i krizama, ali verovatno naozbiljniji neprijatelji su naši unutrašnji demoni. Sumnje, strahovi, osećaj inferiornosti, nesigurnost, negativnost, žudnje… čak i ako nemamo nikakvih realnih problema naš um koji uvek vrvi od misli kao košnica će ih lako izmisliti.
Danas živimo u apsurdnom dobu: s jedne strane konstantno dobijamo podsticaje da stičemo što više materijalnih dobara i da uvek želimo još, a s druge strane zasuti smo brojnim modernim kvazi-spiritualnim učenjima koja propagiraju pozitivan način razmišljanja i metode dostizanja sreće (i koja svojim idejnim tvorcima donose milione). ’Sreća’ je postala jednako poželjno dobro kao i novi auto i garderoba, pa prosto osećamo grižu savesti što nismo u stanju da budemo srećni. Na društvenim mrežama sve vrvi od ’sreće’ i savršenog života koji bi trebalo da izazovu divljenje i zavist. A iza savršenih kulisa provejava konstantni osećaj nezadovoljstva zbog onoga što nemamo i što nismo.
ŠTA (NI)JE SREĆA?
Pojam sreće koji se danas uglavnom pogrešno interpretira često je glavni razlog što smo nesrećni. Pod ’srećom’ se podrazumeva da imamo sve potrebne predispozicije za savršenstvo. Sve ono čime nam reklame na TV-u i retuširane fotografije na društenim mrežama pune glavu. Naravno da je sreća iz fotošopa nedostižna, baš kao i leteći ćilimi, palate na nebu ili ostrvo s blagom, pa onda nije ni čudo što smo stalno nezadovoljni.
Šteta, jer postoji vrlo prost način da budemo srećni. On je poznat od davnina, od vremena starih mudraca i drevnih zapisa, i podrazumeva negovanje jednostavne prakse koja se zove – zahvalnost. Umesto da nam cilj bude dostizanje sreće kako je definiše današnji marketing, potrebno je samo da sebe uvek podsećamo na ovu istinu: u životu uvek imamo nešto na čemu možemo biti zahvalni.
Umesto da čekamo nedostižnu savršenu sreću, redovno negujući zahvalnost shvatićemo da nam se sreća uvukla u život a da to nismo ni primetili. I ne samo to, shvatićemo da živimo u izobilju. Iako je zahvalnost nezaobilazna komponenta religija i duhovnih učenja, ona nije zagarantovana samo onima koji ih praktikuju. Ona je besplatna, svevremena, nezavisna i svačija, ko god želi da je dovede u svoj život. A i sve je češći predmet naučnih istraživanja.
KAKO NAM ZAHVALNOST POBOLJŠAVA ZDRAVLJE?
Brojna istraživanja bavila su se pozitivnim uticajem zahvalnosti na zdravlje i opštu dobrobit. Jedno od njih pratilo je tri grupe ispitanika koje su svakodnevno vodile dnevnik: jedna grupa o stvarima na kojima je zahvalna, druga o onome što ih muči i treća o svakodnevnim događajima. Nakon deset nedelja, ispitanici iz prve grupe osećali su se bolje čak za 25% i vežbali 1,5 sat više u odnosu na preostale dve grupe. Takođe, pružali su jedni drugima veću emotivnu podršku. Statistički, negovanje zahvalnosti smanjuje fizičku bol za 10%, poboljšava kvalitet sna za 25%, smanjuje simptome depresije za 35%…
Mnoge studije došle su do sličnog zaključka da redovno praktikovanje zahvalnosti ima sledeće moći:
- štiti nas od negativnosti
- povećava nivo sreće najmanje za četvrtinu
- pomaže uspostavljanje novih sinapsi u mozgu
- eliminiše stres i depresiju
- leči i jača imunitet
- pomaže da živimo zdravije i više se krećemo
- poboljšava san
- jača samopouzdanje
- eliminiše osećaj zavisti prema drugima
- povećava nivo energije
- poboljšava društvene odnose i jača prijateljstva
- jača porodične odnose
- pomaže nam da živimo u sadašnjem trenutku
- pomaže da se izborimo sa strahovima
- smanjuje glad za materijalnim
- jača strpljenje, pokornost, mudrost, istrajnost
- pomaže da bolje i efikasnije radimo
- pomaže da lakše donosimo odluke
- opušta
Svakodnevne aktivnosti nam lako odvlače pažnju, pa zaboravljamo da budemo zahvalni. Kao i za sve dobre stvari u životu, i za to nam je potreban svesni napor, koji će nakon nekog vremena postati navika. Psihologija zahvalnosti je vrlo jednostavna.
KAKO VEŽBATI ZAHVALNOST?
Evo nekoliko jednostavnih načina da praktikujete zahvalnost:
- Uzmite olovku i papir i napravite spisak svega na čemu ste zahvalni u životu.
- Svakog jutra, čim se probudite, pomislite na jednu stvar na kojoj ste zahvalni. Pomislite da je pred vama 86.400 sekundi koje su vam poklonjene da od njih uradite nešto korisno, lepo, veličanstveno.
- Prisetite se svih teških i izazovnih situacija koje su od vas napravile bolju osobu.
- Obratite pažnju na male stvari. Jutarnja kafa, dobra knjiga, par ljubaznih reči razmenjenih sa komšijama, miris voća na pijaci.
- Redovno govorite ljudima iz svoje okoline šta kod njih cenite.
- Setite se svojih dostignuća i svega što volite kod sebe.
- Pogledajte se u ogledalo i zapazite svoje lepe osobine, fizičke i mentalne.
Nemojte čekati da nešto izgubite da biste počeli da ga cenite. Pravo izobilje je ono što imamo sada, a ako nam je pogled stalno uperen u budućnost i ono što nemamo, gubimo priliku da uživamo u svom pravom trenutnom bogatstvu. Svojim primerima možemo dosta uticati i na okolinu i mlađi naraštaj. Zato naš način života treba da bude nešto čime ćemo se ponositi, a pozitivan ponos i zahvalnost uvek idu ruku pod ruku.
Jedna od stvari koju uvek imamo pri ruci a na kojoj svi sigurno možemo biti zahvalni je priroda. Lekovito bilje je hiljadama godina pomagalo čoveku da prebrodi teškoće, a tako je i danas. Ako nam je teško da praktikujemo zahvalnost i čini nam se da su nam sve lađe potonule, tu je Optima Forma. Ovaj potpuno prirodni preparat na bazi valerijane, matičnjaka i hmelja lako i brzo će nas opustiti a da nas pritom ne ošamuti. Optima forma je tu kada smo pod stresom, kada ne možemo da zaspimo ili se često budimo tokom noći, ako osećamo mentalnu ili fizičku iscrpljenost i hronični umor, ili ako nas mori mentalna magla i nismo u stanju da se koncentrišemo… Pa papir i olovku u ruke, popišite sve što je dobro u vašem životu, i sipajte 30 kapi Optima Forme u pola čaše vode i popijte pre obroka. Zahvalnost neće izostati.