Šećer

Equigal za kontrolu šećera u krvi

Šećer je nekada davno bio retka dragocenost, a danas je postao jeftina napast. Da zlo bude veće, unosimo ga i kada nismo svesni: smatra se da je moguće dnevno uneti čak 22 kašike šećera indirektno, iz raznoraznih grickalica, gaziranih pića, pahuljica, hleba, testenina i drugih prerađevina. Povećani unos šećera ne samo da se negativno odražava na naš izgled jer je jedan od osnovnih uzroka gojaznosti, već je i glavni krivac za niz oboljenja i poremećaja, pre svega dijabetes, visoki krvni pritisak, srčani i moždani udar.

ŠTA NAM RADI ŠEĆER?

Šećer koji unosimo podiže nivo glukoze u krvi i podstiče pojačano lučenje insulina, smanjuje nivo dobrog holesterola i podstiče rast triglicerida. Čitav ovaj proces doprinosi upalnim stanjima u organizmu i povećava mogućnost pojave hroničnih bolesti. To je razlog što se šećer danas s pravom smatra otrovom sa sporim dejstvom. Pored preteranog unosa nezdrave hrane, postoje i drugi faktori koji mogu uticati na rast glukoze u krvi, na primer hormoni koji se luče u stresnim situacijama ili nedostatak fizičke aktivnosti.

merač šećera

Kako prepoznati probleme sa šećerom?

Visok nivo šećera u krvi vodi u insulinsku rezistenciju i dijabetes, ozbiljne poremećaje koji nam se mogu polako prikrasti a da nismo ni svesni. Zato je bitno osluškivati telo i na vreme prepoznati simptome koji ukazuju početak pojave ovih poremećaja:

  • Povećan osećaj žeđi – kada nam je visok nivo šećera u krvi, bubrezi su preopterećeni i izlučuju više urina nego inače kako bi ’isprali’ višak glukoze koji nisu u stanju da apsorbuju. To je razlog što telo lakše dehidrira pa imamo potrebu da pijemo više vode. A to, opet, dovodi do sledećeg simptoma:
  • Učestalo mokrenje – ako primetimo da iz sata u sat imamo potrebu da odlazimo do toaleta, to može biti znak da nam je šećer previsok, ali može ukazivati i na druge vrste poremećaja. U svakom slučaju, to je signal da treba da odradimo kontrolne preglede.
  • Pojačana glad – Kada nam je visok nivo šećera u krvi, glukoza nije u stanju da prodre u ćelije, što može ukazivati na manjak insulina ili insulinsku rezistenciju. Telo tada nije u stanju da hranu iskoristi za stvaranje potrebne energije i traži još hrane u pokušajima da proizvede glukozu.

žena jede čips

  • Gojenje – Logično je da u čitavom tom procesu počnemo da dobijamo na kilaži. Kada ćelije više ne reaguju na insulin, nisu u stanju da preuzmu glukozu iz krvi i nivo šećera u krvi raste. Imamo pojačanu potrebu za hranom kako bi telo stvorilo energiju neophodnu za najbazičnije aktivnosti. Apsurd je da i pored sve hrane koju unosimo imamo:
  • Stalni osećaj umora – Opet, kako telo nije u stanju da iskoristi glukozu i stvori energiju, a pritom imamo pojačanu potrebu za mokrenjem i često dehidriramo, logično je da ćemo stalno biti umorni.
  • Suva koža – Visok nivo šećera u krvi deluje nepovoljno po nervni sistem, i telo ubrzano dehidrira. Tokom vremena koža će nam se isušiti i pucati.
  • Zamućen vid – Poremećaj šećera u krvi utiče i na očno sočivo koje otiče. Zbog toga je moguće da nam se povremeno ili učestalo zamuti vid.

komplikacije i preventiva dijabetesa

Ovi simptomi su znak da je potrebno da hitno uradimo sistematski pregled i analize krvi pre nego što se situacija iskomplikuje. Ali čak i ako utvrdimo da nemamo dijabetes, oni nam signaliziraju da smo na putu da ga dobijemo. Zato je neophodno odmah promeniti način ishrane, izbaciti brzu hranu, testa, slatkiše, prerađevine, alkohol, gazirana pića i sokove, industrijske voćne jogurte, prženo, pohovano meso i skrobasto povrće, jake kupovne sosove, a povećati unos svežeg povrća i voća sa manjim procentom fruktoze, integralnih žitarica, naročito ovsa, i hranu pripremati sa malo ulja tako da se sačuvaju njene nutritivne vrednosti. Umesto prženja i pohovanja bolje je bariti ili dinstati, a nezdrave masti treba zameniti zdravima, kvalitetnim uljima i namirnicama bogatim omega 3 masnim kiselinama – nerafinisanim maslinovim uljem, mesom lososa, avokadom, orašastim plodovima

devojke rade pilates

Pored kvaliteta ishrane treba je i ’disciplinovati’, uvesti redovne obroke i lagane užine koje će sprečiti drastične padove i skokove insulina u krvi, i obratiti pažnju kako jedemo. Kada nam je ishrana uredna, fizički smo aktivni, nemamo višak kilograma i umemo da kontrolišemo i kanališemo stres, biće nam uredan i nivo šećera u krvi.

Zato naučite da život ’zasladite’ lepim trenucima i osećajem zadovoljstva a ne industrijskim šećerom. U tom procesu može vam pomoći Equigal. To je potpuno prirodni preparat na biljnoj bazi koji smanjuje osećaj gladi, čisti organizam od toksina, smanjuje celulit,  pospešuje rad jetre, ubrzava metabolizam, poboljšava varenje i sprečava zatvor i nadutost. Equigal je pomoć u zdravom procesu skidanja viška kilograma.

Equigal kapi za mršavljenje

Prethodni članak
Menstrualno zdravlje
Sledeći članak
Visceralne masti
Select your currency
RSD Srpski dinar
EUR Euro