Otkazivanje rada bubrega

Otkazivanje rada bubrega i Nefrovit

Bubrezi su čistači organizma. Zahvaljujući njima, višak vode i sve nečistoće u telu izvlače se iz sistema i izbacuju kroz mokraću. Na taj način u telu se održava balans elemenata, naročito soli, kalijuma i kiselosti. Bubrezi igraju ulogu i u održavanju normalnog krvnog pritiska i opšteg zdravlja kardiovaskularnog sistema, u sintezi vitamina D koji nam je bitan za kosti, i stvaranju crvenih krvnih zrnaca. Možemo biti potpuno nesvesni činjenice da je nastupilo otkazivanje rada bubrega. Simptomi često mogu izostati ili biti neprimetni, pa bubrezi mogu izgubiti čak 90% svoje funkcije a da ne osetimo nikakvu promenu. U Srbiji je čak 5400 osoba na dijalizi. Dijaliza zamenjuje samo 10% funkcije bubrega, i ne uspeva da reši ostale probleme koje izaziva propadanje ovog organa, poput anemije i kardiovaskularnih oboljenja. Zato je veoma bitno da se svaki problem sa radom bubrega otkrije na vreme.

bol u glavi i bubrezi

Otkazivanje rada bubrega – simptomi

  • Lupanje srca – kada bubrezi ne rade kako treba, gomila se kalijum u organizmu što može izazvati lupanje srca.
  • Smanjeno mokrenje – tečnost se zadržava u tkivu, umesto da se drenira i sliva u bešiku, pa ređe odlazimo u toalet. U tom slučaju bitno je obratiti i pažnju na boju mokraće. Ako inače pijemo dovoljno vode a mokraća je veoma tamna, to je znak da sa bubrezima nešto nije u redu. Ako analiza urina ukaže na pojavu belančevina, to je još jedan nemili dokaz.
  • Oticanje – Bubrezi dreniraju telo. Ako im je rad poremećen, tečnost će se nagomilavati u tkivu što za posledicu ima edeme – oticanje.
  • Manjak apetita, mučnina, zbrkane misli – kako se štetne materije nagomilavaju u organizmu i nemaju mogućnosti da se kanališu, tako ceo sistem počinje da pati, uključujući i organe za varenje i mozak.
  • Visok krvni pritisak – rad bubrega je izuzetno bitan za regulaciju krvnog pritiska u telu. Unutar samog organa, ako je oštećen, krvotok će biti preopterećen, krv će prejako pumpati i oštetiti zidove krvnih sudova.
  • Pospanost i umor – bubrezi, između ostalog, utiču na nivo hemoglobina. Ako ne mogu da rade kako treba, to može izazvati anemiju, što uzrokuje osetni pad energije.

Najveći neprijatelji bubrega su visok šećer u krvi i visok pritisak. Zato su izuzetno bitni redovni sistematski pregledi kod kardiologa i endokrinologa, kao i redovna kontrola kreatinina i glukoze u krvi. U suprotnom, ako zapustimo ova dva zdravstvena aspekta, može doći do bubrežne insuficijencije – trajnog oštećenja bubrega. Još jedan neprijatelj bubrega, koji je često udružen sa pomenuta dva poremećaja, jeste gojaznost. Umerena i zdrava ishrana i unošenje dovoljnih količina čiste i kvalitetne vode, uz redovno vežbanje treba da nam postane stil života, ne samo zarad zdravlja bubrega već i opšte dobrobiti.

Zato nemojte držati svoj bubreg u loju, već ga obilno zalijte čistom vodom. A tu je i Nefrovit, prirodni preparat na bazi lekovitog bilja koji obezbeđuje bolju razmenu materija, eliminaciju mokraćne kiseline i drugih toksina i štetnih metabolita iz organizma. Nefrovit čuva bubrege, deluje kod infekcija i upala, olakšava mokrenje, pomaže kod peska i kamena i pospešuje drenažu organizma.

nefrovit kapi

Prethodni članak
Jagode
Sledeći članak
Krastavac
Select your currency
RSD Srpski dinar
EUR Euro