ŽUTI NOĆURAK

(Oenothera biennis)

Kada svi pođu na spavanje, on otvara svoj noćni cvet. Žuti noćurak, kao što mu samo ime kaže, noćna je biljka. Njegov nektar privlači noćne leptire koji mu oprašuju žute cvetove. Pre praskozorja oprašeno cveće vene, a do naredne večeri propupi novo. Ova prelepa biljka poreklom je iz Severne Amerike, a u Evropu je doneta kao ukras. Mnogi je imaju u baštama, nesvesni njene moći.

Žuti noćurak, Oenothera biennis, bogat je gama-linoleinskom kiselinom, esencijalnom masnom kiselinom koja je neophodna za normalno funkcionisanje organizma. Ovaj prirodni lek štiti od kardiovaskularnih oboljenja, sprečava krvne ugruške, snižava pritisak, jača imunitet, poboljšava moždane funkcije, reguliše hormone… i veoma je bitan za kožu. Važnost gama-linoleinske kiseline intuitivno su naslutili narodi čije su generacije stasale uz ovu biljku. Američki Indijanci odvajkada su je koristili i za jelo i kao lek: koren ove biljke su kuvali i jeli kao krompir. Mlade izdanke su jeli kuvane ili sirove, kao salatu. Od biljke su pravili čaj protiv lenjosti i gojaznosti. Koren su gnječili i nanosili na čireve i modrice, ili su ga žvakali kako bi ojačali mišiće i ceo organizam. Žene su koristile biljku da ublaže menstrualne bolove.

ESENCIJALNE MASNE KISELINE

Žuti noćurak ublažava simptome astme, artritisa, koristi se za lečenje alkoholizma, depresije, štiti jetru i bubrege, pomaže kod dijabetesa, smiruje rad štitaste žlezde, usporava proces starenja. Evropska agencija za lekove u svom izveštaju o noćurku preporučuje upotrebu ove lekovite biljke kod neurodermatitisa, pruritisa, suve kože, atopijskog ekcema, mastalgije, tegoba kod menopauze, hroničnog umora, dijabetske neuropatije, kao i nedostatka pažnje i hiperaktivnosti kod dece. Noćurak kao suplement dokazano nadoknađuje nedostatak esencijalnih masnih kiselina u organizmu, suzbija hronične upale i podržava rad metabolizma.

Ova lekovita biljka je posebno bitna ženama: ona je prirodna terapija kod predmenstrualnog sindroma, valunga, mastalgije, preeklampsije, porođaja, dojenja, gestacionog dijabetesa, upravo zahvaljujući obilju nezasićenih masnih kiselina, a posebno gama linoleinske kiseline (GLA). Njihov nedostatak u organizmu uzrokuje manjak prostaglandina i osetljivost na prolaktin što okida snažne simptome PMS-a. Velike oscilacije hormona tako izazivaju i bol u grudima (mastalgiju), baš kao i valunge u perimenopauzi.

Kao odličan izvor omega 6 i omega 3 esencijalnih masnih kiselina noćurak, osim dobrom metabolizmu i hormonalnom balansu, doprinosi i kardiovaskularnom zdravlju. Zato je koristan kod srčanih oboljenja, visokog krvnog pritiska, povišenog nivoa holesterola, a posebno kod krvnih ugrušaka – tromba, jer su ove esencijalne masne kiseline poznate po svojom antitrombotičkom dejstvu. Prokrvljujući mozak, ulje noćurka je i prirodna zaštita od moždanog udara i poboljšava funkcije mozga, pružajući tako našem organizmu holističku zaštitu.

ŽUTI NOĆURAK ZA KOŽU

Nauka je potvrdila da poremećaji u metabolizmu esencijalnih masnih kiselina mogu izazvati upalne promene na koži. Danas se zna da je, kada se nanosi lokalno na kožu, ulje žutog noćurka veoma korisno za smirivanje upalnih procesa i kožnih oboljenja poput psorijaze, ekcema, dermatitisa, rozacee, perutanja i svraba. Ulje noćurka pomaže zaceljivanje kože sklone ljuspanju i pucanju.

Ekstrakt noćurka ima antioksidantna svojstva, značajno povećava nivo hijaluronske kiseline i podstiče ekspresiju gena koji vlaže kožu. Polifenolne kiseline, kao što su galska i elagična, uz flavonoidne glikozide su komponente koje doprinose snažnom antioksidantnom dejstvu i tako sprečavaju maligna oboljenja kože, a imaju moć da hidriraju kožu i ublažavaju bore.

Atopijski dermatitis nastaje usled manjka enzima koji je odgovoran za konvertovanje linoleinske kiseline u gama linoleinsku kiselinu. Upravo kao izuzetan izvor GLA tu na scenu stupa noćurak. Njegov efekat je i naučno dokazan kod kože podložne dermatitisu: na kraju četvoromesečne studije ne samo da je došlo do smirivanja upalnih procesa na koži, već je i značajno poboljšana njena hidratacija.

MAGIJA U MELEMU

Ulje žutog noćurka može lako podleći oksidaciji i manje je stabilno od drugih biljnih ulja, a najbolje je ono koje se dobija hladnim ceđenjem, pa je potrebno nabavljati ga od pouzdanih dobavljača ili koristiti u stručno pripremljenim preparatima. Ulje noćurka ne treba da uzimaju oralno trudnice tokom prva dva tromesečja, kao ni osobe koje boluju od epilepsije i šizofrenije. Takođe, može uticati na antikoagulante – lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi.

Noćurak, osim noćnih leptira, privlači i kolibrije koji se hrane njegovim nektarom. A privlači i magiju: žene su ga nekada davno stavljale u kupku kako bi opčinile svoje izabranike, muškarci su ga nosili u lov da im donese sreću. Danas širi svoju magiju u melemu Herba Sveta: Devi melem za regeneraciju sastoji se od izuzetno kvalitetnih sastojaka koji pomažu obnavljanje kože, hidriraju je, omekšavaju i kondicioniraju. Pored ulja noćurka, melem sadrži i pčelinji vosak, ulja avokada, jojobe, pšeničnih klica, nevena, čileanske ruže, pantenol, ekstrakt bokvice, hajdučke trave i hamamelisa, i eterična ulja ruzmarina, lavande, bergamota  i mandarine. Svi ovi sastojci utiču na otklanjanje svraba, perutanja kože, ljuspičastog površinskog sloja kože kod ekcema i psorijaze, i regeneraciju nove, mlade kože ispod njega. Devi melem za regeneraciju odličan je i za otklanjanje ili ublažavanje ožiljaka nakon operacija, hiperpigmentacije (staračkih fleka), opekotina, uključujući i one od sunca, kao i za svakodnevnu negu zdrave kože odraslih i dece.

Ulje žutog noćurka ulazi u sastav i Devi gela za grudi, prirodne formule koja pomoću piskavice i hmelja povećava volumen i tonus grudi, dok negujuća ulja doprinose baršunastom i mekom izgledu dekoltea. Žuti noćurak svojom magijom donosi najveću sreću: štiti vaše zdravlje.

Ovu biljku sadrže sledeći proizvodi:

Devi gel za grudi
Devi melem za regeneraciju
Noćurak u bašti

Druge naše biljke: