Migrena i hormoni

Migrena i hormoni: pad estrogena i glavobolje

Postoji više vrsta glavobolja, ali ni jedna nije tako naporna kao migrena. Ovo neurološko oboljenje ispoljava se vrlo intenzivnim, pulsirajućim bolom koji obično zahvata jednu polovinu glave, a često ga prate i mučnina, povraćanje, preznojavanje, preosetljivost na svetlo i drugi brojni simptomi koji obolelom onemogućavaju normalno svakodnevno funkcionisanje. Uzrok migrenskog bola je tzv. kortikalna depresija (CSD – cortical spreading depression), tokom koje se naglo povećava protok krvi u mozgu koji izaziva hipoksiju tkiva, nakon čega sledi nagli pad, što sve utiče na osetljivost ćelija neurona. Iako migrena sama po sebi nije opasna po život, ona ga može pretvoriti u pakao, a kao što ćemo videti, u određenim godinama i okolnostima može biti i vesnik fatalnog oboljenja.

MIGRENA TOKOM REPRODUKTIVNOG PERIODA

Ovaj hronični poremećaj se tri puta češće javlja kod žena nego kod muškaraca, i za to su, kao i kod mnogih drugih stanja, odgovorni hormoni. Oko 40% žena tokom reproduktivnog perioda ima migrenske bolove, a oni se naročito javljaju ili pojačavaju tokom perioda nagle smene hormona. Tako je migrena učestalija kod devojčica nakon menarhe (prve menstruacije), kod žena nakon porođaja, tokom perimenopauze, a smanjuje se tokom drugog i trećeg tromesečja trudnoće i u postmenopauzi. Već preko 40 godina istrajava naučno mišljenje da je uzrok migrene „povlačenje estrogena“, odnosno njegov nagli pad. Moderna medicina je, i pored svih dostignuća, prilično nemoćna, i ovakva stanja obično tretira hormonskim lekovima kako bi se sprečio pad estrogena.

Iako se migrena može javiti iznenada, postoje i situacije kada joj prethodi aura – pojava niza neuroloških simptoma, vizuelnih promena, svetlog oreola, treperenja, kao i osećaja mravinjanja u jednoj polovini tela i otežanog govora, koji se javljaju 10-60 minuta pre početka glavobolje, i obično ne traju duže od sat vremena. Istraživanja su pokazala da je migrena s aurom češća kod žena koje pate od predmenstrualnog sindroma (PMS) i u trudnoći, dok sama menstruacija češće okida migrenu bez aure. Napadi migrene s aurom najčešće se dešavaju 2 dana pre i tokom prva 2 dana menstruacije. Upotreba hormonske kontracepcije kod migrena s aurom može čak pogoršati simptome.

Takođe, utvrđeno je da su simptomi značajno izraženiji kod žena koje puše cigarete, kod žena nižeg imovinskog statusa i obrazovanja, kao i kod onih s istorijom povišenog krvnog pritiska, čira na želucu i čestih emotivnih problema. Na intenzitet i pojavu migrene ne utiče bračno stanje ili rađanje dece. Ali ono što zabrinjava je činjenica da migrena kod žena tokom reproduktivnog perioda značajno povećava rizik od moždanog udara, naročito kada je prisutna u kombinaciji s hipertenzijom, pušenjem i upotrebom kontracepcije. Rizik od moždanog udara raste s povećanom učestalošću migrenskih napada.

Žena koja pati od migrene

MIGRENA TOKOM PERIMENOPAUZE

Još jedno životno doba kada se migrena može javiti, čak i ako je ranije nikada nije bilo, ili se može značajno pojačati je perimenopauza. To je period od pojave prvih simptoma menopauze do konačnog ulaska u menopauzu – godinu dana nakon poslednje menstruacije, u proseku oko 51. godine života. Prvi simptomi se mogu javiti čak sredinom tridesetih godina, ali su najčešći u drugoj polovini četrdesetih. Period perimenopauze karakterišu brojni simptomi koje žene često ne povezuju s prelaznim periodom, što izaziva veliku zabrinutost i narušava kvalitet života.

Kako je perimenopauza vreme kada estrogen naglo opada i često varira, simptomi mogu biti veoma burni, a ovo „povlačenje estrogena“ može izazvati i migrenske napade. Smatra se da kod žena s istorijom migrena do pada estrogena u perimenopauzi dolazi 30% brže nego inače. Do nedavno nije bilo mnogo kliničkih studija na ovu temu, pa su se simptomi perimenopauze uglavnom zanemarivali, prepuštajući žene same sebi da se bore s napornim i zabrinjavajućim simptomima. Međutim, nova istraživanja počinju polako da povezuju simptome i utvrđuju posledice koje oni mogu imati, pa se ispostavlja da jedan simptom koji se do sad smatrao zanemarljivim iako neprijatnim, može biti vesnik budućih fatalnih poremećaja. Reč je o valunzima, odnosno vazomotornim simptomima koji pogađaju preko 80% žena u perimenopauzi.

Učestala obilna preznojavanja i napadi vrućine u perimenopauzi danas se dokazano povezuju s razvojem ateroskleroze i povećanim rizikom od moždanog udara. Kada je migrena u pitanju, najnovije studije su našle i čvrstu vezu između migrena i valunga s povećanim kardiovaskularnim rizikom. Migrena, dakle, može biti vesnik ozbiljnih kardiovaskularnih poremećaja, pa iako postoji realna šansa da se kasnije tokom postmenopauze povuče, ne treba je zanemarivati već razmisliti o tome šta ima da nam poruči. Zato je u perimenopauzi posebno važno povesti računa o načinu života, izbaciti duvan, nezdravu hranu, obezbediti dobar san, redovno vežbati i ići na redovne kontrole.

PRIRODNA REŠENJA

Iako moderna nauka nema rešenje za sve, ona putem kliničkih istraživanja može da nam jasno ukaže gde postoje problemi na koje treba obratiti pažnju. Tako, ako smo do sad mnogo toga pripisivali sudbini, danas znamo da je naše zdravlje umnogome u našim rukama. Kada je u pitanju migrena, dovoljno je da znamo da je izaziva pad estrogena a da je pojačava nezdravi način života. Na oba ova faktora možemo uticati na potpuno prirodan način.

Ono što je neophodno da uradimo, i to ne samo kad je migrena u pitanju već naše opšte zdravlje, a naročito prilikom ulaska u menopauzu, jeste promena načina života. Brižljivi odabir sveže hrane, izbegavanje prerađevina i prostih ugljenih hidrata, česti odlasci u prirodu, svakodnevne intenzivne šetnje i treninzi mogu učiniti čuda. A kada su promene hormona u pitanju, priroda nam je odavno obezbedila rešenje u obliku lekovitog bilja i fitoestrogena.

Femisan A kapi i kapsule sadrže odabrane lekovite biljke koje veoma povoljno deluju na ženski reproduktivni sistem tako što uspostavljaju hormonski balans. Kada su hormoni izbalansirani i kada nema njihovih naglih skokova i padova, ne samo da nema predmenstrualnog sindroma, poremećaja ciklusa, policističnih jajnika, neplodnosti i drugih poremećaja, već se otklanja i glavni okidač za pojavu migrene. Za razliku od hormonskih pilula, ovo rešenje je potpuno prirodno i ne ostavlja štetne posledice.

Femisan Gold kapsule sadrže fitoestrogenske i adaptogene biljke koje su od velike pomoći ženama u periodu perimenopauze jer na prirodan način dopunjavaju estrogenske receptore i sprečavaju velike oscilacije hormona koje su najveći krivci za pojavu neprijatnih simptoma. Fitoestrogeni takođe imaju i snažno zaštitno dejstvo na ceo organizam i doprinose sprečavanju ozbiljnih poremećaja koji vrebaju nakon ulaska u menopauzu, uključujući i kardiovaskularne bolesti.

Naši hormoni mogu biti naši anđeli ili demoni, sve zavisi šta im dopustimo. Femisan preparati su zato tu da ih obuzdaju i navedu da rade u našu korist, a ne na našu štetu.

Femisan A i Gold

Prethodni članak
VALUNZI I DEMENCIJA
Sledeći članak
Višak kilograma u menopauzi
Select your currency
EUR Euro