Urin

Urin i Nefrovit

Po legendi australijskih Aboridžina, Bog se jednog dana naljutio na ljude i rešio da ih udavi –  sopstvenom mokraćom. Tako su nastali okeani. Ovo je verovatno najluđa teorija o nastanku okeana, ali po sastavu, urin i morska voda su prilično slični. Okeani su, na neki način, ogromni toaleti morskih bića – smatra se da jedan kit dnevno izbaci 600-900 litara urina.

Neke životinje uopšte ne mokre, na primer ptice višak vode izbacuju zajedno sa stolicom, dok zmije uopšte nemaju bešiku ni sposobnost da zadrže mokraću, već je izbacuju čim se formira. Urin je od velikog značaja i ima široku upotrebnu funkciju, kako kod životinja koje ga koriste za obeležavanje teritorije, rashlađivanje, teranje insekata, tako i kod ljudi, tokom istorije. Pre par vekova, u Engleskoj i Francuskoj smatralo se da urin osvežava kožu lica i daje joj sjaj, što nije daleko od istine – danas se u laboratorijama proizvodi sintetička urea koja se stavlja u kozmetiku. Pre otkrića kvasca u Evropi, za narastanje hleba koristio se – da, urin! Pre pojave savremenih analiza, lekari su prosipali mokraću u pesak da vide da li će privući insekte i na taj način donosili dijagnozu o šećernoj bolesti. Stari Grci su lečili psihičke poremećaje magarećim urinom. Nemački alhemičari probali su da od mokraće naprave zlato, ali umesto toga otkrili su beli fosfor. Eskimi su natapali travu urinom i njom čistili zube nakon jela…

mokrenje u srednjem veku

Interesantno je da su žene do pre samo par vekova mokrile stojeći. Nosile su široke suknje do zemlje, a donji veš tada još nije bio otkriven. Muškarci i žene ne samo da koriste drugačije ’alate’ za pražnjenje bešike, već se i tehnike razlikuju: ženama pomaže gravitacija, dok se kod muškaraca kontrahuje mišić nekoliko puta kako bi se bešika ispraznila do kraja. Kod muškaraca je bešika dugačka oko 20 cm, a kod žena samo 5. To bi moglo da objasni velike razlike u konzumaciji piva.

Kako bešika radi?

Naši bubrezi konstantno rade i prerađuju otpadne materije, soli i druge neželjene supstance iz krvi, i izbacuju ih iz organizma putem mokraće. Jedan bubreg je u stanju da u potpunosti isfiltrira krv, i u situacijama kada jedan od bubrega otkaže, drugi ima sposobnost da se uveća za 50% za samo dva meseca i preuzme kompletunu funkciju na sebe. Tokom života, bubrezi prečiste dovoljno tečnosti da se napuni jedno manje jezero.

Urin se sastoji od 95% vode, 2,5% uree i 2,5% raznih minerala, soli, kreatina i enzima. I danas u nekim zemljama vlada uverenje da je lekovit. U Nemačkoj ga pije oko 5 miliona, a u Kini oko 3 miliona osoba. ’Urinoterapiju’ koristili su Gandi, Džon Lenon, Džim Morison i Boj Džordž. Mokraća jeste sterilna, ali samo dok je u bešici. Onda kada napusti telo, puni se bakterijama. Takođe, mokraća sadrži soli koje mogu pojačati dehidrataciju, pa se ne savetuje piti je čak ni u ekstremnim situacijama kada nemamo vode.

urin, analiza

Šta nam sve urin može reći?

Mokraća je odličan pokazatelj stanja organizma, i to se može videti već na prvi pogled. Svetla, blago žućkasta boja ukazuje na to da smo zdravi i da pijemo dovoljno vode. Bledo narandžasta ukazuje na prekomeran gubitak vitamina B iz krvotoka. Tamno žuta ili smeđa govori da smo dehidrirali. Braonkasta ukazuje na problem s jetrom ili žuči, žuticu ili Gilbertov sindrom. Crnu ili tamnu boju izaziva melanom. Crvena boja mokraće znači da je prisutna krv, i da je potrebno hitno posetiti lekara. Mokraća može biti i plava, kada unosimo previše hrane ili napitaka sa veštačkim bojama. Narandžasta ili ružičasta je bezazlena – znači da smo jeli cvekle ili šargarepe. Ukoliko je prisutna pena, to može biti znak prisustva proteina u mokraći. I to je signal da treba otići na kontrolu.

Čudan miris mokraće se može osetiti nakon što smo jeli špargle, beli luk, pili malo više kafe i alkohola. Ako je miris izrazito neprijatan, to može ukazivati na bakterijsku infekciju ili seksualno prenosivu bolest. Miris amonijaka nam govori da smo dehidrirali, a slatkasti ili voćni miris da treba da proverimo nivo šećera u krvi, jer je moguće da imamo dijabetes. Posebna ’nota’ oseća se u urinu trudnica tokom prvog tromesečja, i za nju su zaslužni hormoni. Preterani unos suplemenata ili neki lekovi mogu izazivati promenu boje i mirisa urina.

zadržavanje mokraće

Važno je bešiku redovno prazniti i ne trpeti jer u suprotnom može da nam oslabi mišić dna karlice. Posledica je loša kontrola funkcije bešike, što može biti veoma neprijatno i poremetiti nam društveni život. Takođe, spazam mišića koji drže bešiku može prerasti u bol, koji može potrajati danima. Još jedna posledica preteranog zadržavanja mokraće može biti i prekomerno istezanje bešike. Zato, koliko god da smo prezauzeti, bešika mora biti na prvom mestu.

Prvi i najvažniji preduslov za dobro funkcionisanje bubrega i bešike je dobra hidratacija. Našem telu je voda neophodna, i dobro je dnevno popiti dve litre. Na taj način, čak i ako postoje preduslovi za bakterijske infekcije, možemo drastično da ih smanjimo. A tu je i prijatelj našeg urinarnog sistema – Nefrovit. Nefrovit je potpuno prirodni preparat na bazi lekovitog bilja koji sprečava upalu bubrega i bešike, infekcije mokraćnih puteva, efikasan je kod ešerihije koli, sprečava nastanak i pospešuje eliminaciju peska i kamenčića, i olakšava bolne krize.  Nefrovit, za lepši odraz zdravlja u ogledalu!

biljne kapi Nefrovit

Prethodni članak
Kuglof s bundevom
Sledeći članak
Holesterol
Select your currency
EUR Euro