Kad kažemo artritis obično mislimo na bol u zglobovima i verovatno nismo ni svesni da postoji preko 100 vrsta ovog neprijatnog poremećaja. Samo njegovo ime jasno definiše o čemu se radi: arthro na starogrčkom je zglob, a nastavak –itis znači upala. Artritis u naše vreme pogađa sve veći broj ljudi, po nekim statistikama svaku treću osobu, a kod četvrtine osoba koje pate od njega bol je izuzetno jak. To je poremećaj koji je čest kod starijih, ali ne štedi ni najmlađe i može dovesti do invaliditeta.
Zglobovi su vrlo bitni delovi našeg skeletnog sistema, i predstavljaju različite spojeve kostiju koji uglavnom omogućavaju pokrete i trpe opterećenje. Kod spojeva kao što je sinartroza, zglobne elemente podupire tkivo i oni su nimalo ili malo pokretni. Za razliku od njih, diartroze su spojevi koji omogućavaju veliki opseg pokreta, i sastoje se od zglobne površine i zglobne čahure. Zglobne površine prekriva tanak sloj zaštitne hrskavice, a na mestu susreta dva zgloba nalazi se zglobna čahura koja ih povezuje i zatvara zglobnu šupljinu. Unutar nje nalazi se sinovijalna opna koja luči sinovijalnu tečnost. Upravo je ova gusta tečnost zaslužna za lak i nesmetan pokret jer deluje poput jastučića koji ne dozvoljava trenje kostiju.
Nažalost, neka oboljenja poput dijabetesa ili hipertenzije, bakterijske ili virusne infekcije mogu uticati na gubitak sinovijalne tečnosti, baš kao i upalna, reumatska oboljenja. Takođe, kako starimo tako imamo manje sinovijalne tečnosti, što se odražava krućim zglobovima, ali se prepoznaje i na našoj telesnoj visini: pošto se diskovi između naših pršljenova sastoje od želatinozne materije sačinjene od vode i kolagena, nakon 40. godine života oni gube vlagu pa na svakih 10 godina u proseku gubimo oko 1 cm visine. Sama sinovijalna tečnost nastaje iz krvne plazme i sastoji se pre svega od hijalurona, lubricina, proteinaze, kolagenaze i prostaglandina. Danas se, upravo pomoću analize sinovijalne tečnosti, može uspostaviti dijagnoza artritisa i odrediti terapija.
ZAŠTO NASTAJE ARTRITIS?
Na nastanak raznih vrsta artritisa mogu uticati razni faktori, od genetske predispozicije, preko ranijih povreda, infekcija, starosti, gojaznosti, pa čak i pola – žene su, na primer, podložnije reumatoidnom artritisu dok su muškarci skloniji gihtu.
Hronični artritis najčešće nastaje kao posledica poremećenog odgovora imuniteta našeg organizma koji počinje da napada sopstvene ćelije, u nemogućnosti da ih razlikuje od stranih. To je takozvana autoimuna bolest, o kojoj se upravo radi u slučaju reumatskog artritisa, kada imuni sistem napada ovojnice zglobova. Kod gihta radi se o nakupljanju mokraćne (urinske) kiseline u krvi koja izaziva oticanje i degeneraciju zglobova.
Razne infekcije mogu ubrzati oštećenje hrskavice i izazvati pojavu infektivnog artritisa, a mikrobi koji su najčešće odgovorni za to su hlamidija, gonoreja, hepatitis C, salmonela i šigela.
VRSTE ARTRITISA
Najčešći oblici artritisa su osteoartritis i reumatoidni artritis koji se dosta razlikuju i po uzroku nastanka i manifestacijama.
Osteoartritis je degenerativna bolest zglobova koja se pojavljuje i pojačava s godinama i najčešće pogađa prste na rukama, kolena i kukove. Zove se još i degenerativno oboljenje zglobova, jer zaista dovodi do degeneracije koja je najprepoznatljivija na prstima koji se krive i otiču. Kod osteoartritisa hrskavica počinje da propada pa kost ispod nje pod pritiskom i usled trenja počinje da se menja. Iako je rizik od njega veći u starosti, neki faktori mogu dovesti do ili ubrzati proces propadanja kostiju, na primer gojaznost ili poslovi kod kojih je neki zglob posebno forsiran i izložen konstantnom pritisku. Osteoartritis češće pogađa žene, naročito nakon 50. godine života, odnosno ulaska u menopauzu, kada su žene podložnije i osteoporozi. Nije potrebno ni naglašavati da je ovaj poremećaj veoma bolan, i da, uz ograničene pokrete, osećaj ukočenosti i oticanje značajno narušava kvalitet života.
Reumatoidni artritis, s druge strane, predstavlja autoimuno upalno oboljenje – naš imuni sistem greškom zdrave ćelije u organizmu vidi kao strane i napada ih, što izaziva upalu i oštećenje tkiva. Iako najviše napada zglobove ruku, šaka i kolena, reumatoidni artritis utiče i na druga tkiva, pa može uzrokovati i probleme s plućima, srcem ili očima. Oštećenje tkiva izaziva hronični bol, osećaj krutosti, osetljivosti i oticanja, osećaj opšte slabosti, umora i može dovesti do gubitka telesne težine. Rizik da obolimo od reumatoidnog artritisa povećava se ukoliko imamo genetske predispozicije, ukoliko smo gojazni ili konzumiramo duvan, a žene imaju dva do tri puta veće šanse da obole od muškaraca. Nažalost, osobe koje boluju od njega imaju veće šanse da obole i od drugih hroničnih bolesti, kao što su dijabetes ili kardiovaskularni poremećaji.
Ostali tipovi artritisa su giht, lupus, fibromijalgija, septični artritis, ankilozni spondilitis, psorijatični artritis – sve su to reumatska oboljenja u čijoj osnovi leži upala. I najmlađi mogu patiti od artritisa: juvenilni idiopatski artritis je hronična upala zglobova čiji se simptomi javljaju pre 16. godine života. Bol u zglobovima je često prateći simptom nekih drugih oboljenja: psorijaze, reaktivnog artritisa, hepatitisa, lajmske bolesti, hašimoto tiroiditisa, celijakije, kronove bolesti, sistemskog lupusa…
POSTOJI LI LEK ZA ARTRITIS?
Nažalost, ne postoji konkretan lek za ovo oboljenje, ali postoje načini da se bolest uspori i ublaži. Danas znamo da visokoprerađena hrana, mlečne prerađevine, prosti šećeri i ugljeni hidrati mogu izazvati upalne procese u organizmu, a da hrana u svom najizvornijem obliku, naročito zeleno lisnato povrće, cvekla, riba bogata omega-3 masnim kiselinama, orašasti plodovi, maslinovo ulje, bobičasto voće i zeleni čaj sprečavaju upale i mogu pomoći da se ublaži bol kod artritisa, ili, još bolje, da se spreči njegova pojava. Redovna i umerena fizička aktivnost koja ne opterećuje previše zglobove, poput brzog hoda, plivanja, akvabika, pilatesa ili plesa, jača mišiće i tetive oko zglobova i pomaže da se ublaži bol i smanji rizik od pada i povreda, dok, s druge strane, sedentni način života pogoršava simptome i izaziva veće otoke.
Ali ono što danas nauka definitivno potvrđuje je da nam u sprečavanju ili oporavku od artritisa može pomoći hijaluronska kiselina. Osim što je izuzetna za kožu i može nam pomoći da izgledamo mlađe, hijaluronska kiselina, kada se uzima u obliku suplemenata, može smanjiti osećaj bola ali i usporiti proces propadanja hrskavice. Pored hijalurona, u tom procesu mogu nam pomoći i amino kiseline poput L-glutationa. To je snažan antioksidant koji čisti i jača organizam, ali i dokazano doprinosi smanjenju upala i bola, ali i regeneraciji sinovijalnog tkiva zglobova. Zato je L-glutation idealna preventiva kod artritisa. Kombinacija amino kiselina i hijalurona od velike je pomoći naročito kod psorijatičnog artritisa, jer osim što olakšava bolove i regeneriše zglobove, pozitivno utiče i na funkcije kože, pospešuje epitelizaciju, a po nekim procenama, ima efekat sličan kortikosteroidima srednje jačine a pritom nema nikakvih neželjenih dejstava. Amino kiseline koje su pokazale odličan efekat kod artritičnih bolova, pored L-glutationa, su L-histidin, L-cistein, L-glicin i L-prolin, a istraživanja su potvrdila da imaju antiinflamatorni i imunomodulatorni efekat. Svi ovi elementi, u kombinaciji sa vitaminom C i biotinom doprinose sintezi kolagena, sprečavaju oksidativni stres i povoljno utiču na obnavljanje hrskavice zglobova.
L-glutation i ostale amino kiseline, biotin i lipozomalni vitamin C koga organizam najbolje može da iskoristi, deo su modernog suplementa koji nam dolazi iz laboratorije Herba Sveta: Glutathione hyaluronic štiti zglobove i hrskavicu i podstiče sintezu kolagena, pa osim što je izuzetno koristan za naš koštani sistem veoma pozitivno deluje i na zdravlje i lepotu kože, ali i na imunitet uopšte.
A kada nam bolovi u zglobovima i mišićima ne daju mira, bilo da se radi o artritisu ili upali mišića, uganućima ili iščašenjima, tu je Gavez gel sa efektom hlađenja. Gel sadrži čak 25% ekstrakta lekovite biljke gavez koji dokazano svojim fenolima, glikopeptidima, aminokiselinama i alantoinu ima analgetski i protivupalni efekat, podstiče regeneraciju tkiva i, prodirući duboko kroz kožu, ima sposobnost čak i da pospeši zarastanje kostiju. Pored gaveza gel sadrži i ulja ruzmarina, lavande i mente, kao i mentol i kamfor koji prijatno hlade, pospešuju cirkulaciju i umiruju nadraženo tkivo.