Odavno je poznato da promene tokom menstrualnog ciklusa utiču i na psihu žene, pa su neraspoloženje i nervoza česti u drugom delu ciklusa, a najizraženiji sedam dana pre početka menstruacije. Takođe je poznato da, što su hormoni u većem disbalansu, to su simptomi izraženiji. Ali postoji poremećaj kog karakteriše niz najrazličitijih simptoma i koji može drastično uticati na pad kvaliteta života žene. To je sindrom policističnih jajnika, poznat i po skraćenici PCOS od polycystic ovarian syndrome. Ovde ćemo se više pozabaviti temom kako PCOS utiče na psihu, i kako povratiti mentalnu dobrobit.
ŠTA JE PCOS?
Sama činjenica da je sindrom policističnih jajnika pre svega endokrini problem govori da su njegove manifestacije višeslojne. Ovo je najzastupljeniji poremećaj kod žena u reproduktivnoj fazi života, čak 20% žena širom sveta pati od njega, a karakteriše disfunkcija jajnika koji, usled niza sitnih cista koje se pojavljuju na njima, nisu u stanju da normalno luče hormone, pa dolazi do drastičnog pada estrogena, progesterona i FSH, i rasta androgenih hormona (uključujući i DHEA-S – muški hormon kog proizvode nadbubrežne žlezde). Ali problem nije lokalizovan samo na jajnicima, već ima mnogo širi opseg, zbog čega PCOS karakteriše niz najšarolikijih simptoma: od neplodnosti, izostanka ciklusa i ovulacije, pojave hirzutizma, hormonskih akni, alopecije, hormonske gojaznosti, preko insulinske rezistencije, metaboličkog sindroma, do psihičkih poremećaja.
Nestabilan nivo insulina kod PCOS dovodi i do poremećaja u ishrani, pa žena ulazi u začarani krug: oseća veliku i stalnu potrebu za prostim ugljenim hidratima koji joj potom dodatno destabilizuju insulin i izazivaju još veće napade gladi. Zato insulinska rezistencija često prelazi u dijabetes tipa 2 i zahteva ozbiljno lečenje. Estrogen je poznat i po svojoj zaštitnoj ulozi koju ima na čitav organizam, uključujući i kardiovaskularni sistem, pa njegov pad utiče na povećanje lipida i gomilanje plaka u krvnim sudovima. Žena sa PCOS često ima povišeni krvni pritisak, analize lipidnog statusa pokazuju povišene rezultate, i samim tim raste i rizik od ozbiljnijih poremećaja, poput infarkta ili moždanog udara.
Višak androgena ženu lišava osećaja ženstvenosti: ona često nije u stanju da se ostvari kao majka jer je začeće otežano ili nemoguće. Preterana telesna maljavost, akne, opala kosa i gojaznost transformišu joj telo, dok istovremeno gubi energiju i želju za bilo kakvom aktivnošću, povlači se iz društva, teško joj je da se koncentriše na posao i svakodnevne obaveze… Teško je u takvoj situaciji zadržati prisebnost i vedar duh, naročito kada se i iznutra dešava pravi haos koji čini sve da joj se i psiha poremeti.
KAKO PCOS UTIČE NA PSIHU?
Na koji način PCOS utiče na psihu? Ovaj poremećaj direktno utiče na hipotalamusno-hipofizno-nadbubrežnu osovinu (HPA), ključni deo neuroendokrinog sistema koji reguliše brojne telesne procese, uključujući i odgovor na stres. Tako, istovremeno s disfunkcijom jajnika dolazi i do disfunkcije u signalizaciji između gama-aminobutirične kiseline – GABA i androgenih receptora koji smanjuju osetljivost hipotalamusa, pa on ne dobija pravilne „povratne informacije“ o estradiolu i progesteronu. Poremećaj nivoa GABA direktno se povezuje s regulacijom osećaja straha i anksioznosti, a povišeni DHEA-S s neuropsihijatrijskim poremećajima. Pacijentkinje sa PCOS imaju i „hiperaktivnu“ HPA osovinu što samim tim znači da je pojačana proizvodnja kortizola, hormona stresa i okidača reakcije „bori se ili beži“, kog prati i nagli rast krvnog pritiska i pulsa. Stalno povišeni kortizol remeti brojne telesne funkcije i dovodi do hroničnog stresa.
Hipotalamus reguliše i funkcije gastrointestinalnog sistema, kao što su metabolizam, varenje i osećaj apetita, što je sve kod PCOS drastično narušeno. Kako i sam gastrointestinalni trakt ima perifernu ulogu u lučenju hormona i neurotransmitera koji direktno utiču na centralni nervni sistem, tako dolazi i do poremećaja ishrane koji nije samo fiziološki, već i ozbiljan psihički problem. Nedavna istraživanja su pokazala da određeni sojevi bakterija iz creva mogu promeniti koncentracije GABA u likvoru (cerebrospinalnoj tečnosti), pa se pravilnom suplementacijom probioticima i vitaminom D može dosta uticati na PCOS. Jedan od hormona koji povezuje digestivni trakt s mozgom je grelin, poznatiji kao hormon gladi. Iako je njegova primarna funkcija da signalizira glad i sitost, on ima i druge funkcije, a kad je PCOS u pitanju, opet je važna njegova aktivnost u hipotalamusu i u drugim regijama mozga na koje utiče pomoću neurotransmitera. Istraživanja su pokazala da grelin učestvuje u regulaciji aktivnosti HPA osovine, naročito u modulaciji lučenja ACTH (adrenokortikotropnog hormona) i kortizola.
Kada sagledamo samo ovih nekoliko odabranih činjenica, nije teško zaključiti da PCOS utiče na psihu na brojne načine s kojima je nemoguće izboriti se snagom volje. Onda nije ni čudo što statistike pokazuju drastične rezultate. Istraživanja kažu da 55% žena sa PCOS pati od depresije, 16% od ozbiljnog depresivnog poremećaja, 10% od anksioznosti, 2% od bipolarnog poremećaja, 30% ima oslabljene kognitivne sposobnosti, 8% njih je pod rizikom da izvrši samoubistvo, a 53% nije u stanju da se nosi sa svakodnevnim problemima i socijalnim interakcijama. Stručne analize povezuju neplodnost i alopeciju s anksioznošću, a akne s depresijom, dok se hirzutizam povezuje sa smanjenim kvalitetom života u psihološkom kontekstu (QOL).
Kako se onda izboriti s psihičkim poremećajima ako patimo od PCOS? Istraživanja kažu da estrogen ima antipsihotični efekat. To dobro znaju žene koje su na pragu menopauze, kada estrogen počne drastično da pada, što okida veliku nervozu i psihičke probleme, ili žene tokom PMS-a i nakon porođaja. Dakle, da bismo se vratili u normalu, neophodno je da povratimo hormonski balans. Za PCOS ne postoji konkretan lek, pilula koju možemo uzeti i permanentno se izlečiti. Čak i kada se pomoću raznih metoda njegovi simptomi suzbiju, oni su skloni vraćanju. Zato borba sa PCOS mora biti holistička i permanentna.
U poslednje vreme nauka sve više pod lupu stavlja inozitol i njegovu ulogu u lečenju PCOS. Inozitol nije ništa novo – to je vrsta ugljenog hidrata koji je inače prisutan u našem organizmu, a bio je poznat i kao vitamin B8. S obzirom da ga telo samo proizvodi izgubio je „titulu“ vitamina, ali istraživanja su potvrdila njegovu značajnu ulogu u signalizaciji između ćelija, reproduktivnim funkcijama, metabolizmu glukoze, osetljivosti na insulin i sazrevanju jajne ćelije. Osim što ga telo samo stvara, možemo ga unositi i putem hrane – svežeg voća, mahunarki, žitarica, orašastih plodova itd, međutim interesantno je da je nivo inozitola kod žena sa PCOS izrazito nizak. Zato danas postoje brojna naučna istraživanja koja su detaljno ispitala upotrebu inozitola kod PCOS, i potvrdila da je potpuno bezbedan a pritom veoma efikasan.
Postoji devet vrsta inozitola, od kojih su, kad je PCOS u pitanju, najbitnija dva: mio-inozitol i d-hiro-inozitol. Pospešujući signalizaciju između ćelija kod hormona i neurotransmitera, inozitol deluje kao „sekundarni glasnik“ kod hormona, uključujući i insulin i folikulostimulišući hormon (FSH), i tako stimuliše odgovor ćelija na insulin, što je dragoceno imajući u vidu činjenicu da je insulinska rezistencija jedan od ozbiljnih problema kog PCOS izaziva. Ovaj ugljeni hidrat posebno je prisutan u mozgu gde pojačava osetljivost receptora serotonina i pozitivno utiče na lučenje GABA. Kad su polni hormoni u pitanju, inozitol uspešno smanjuje nivo testosterona, i povećava FSH čime se pospešuje ovulacija.
Sve više istraživanja ukazuje i na to da inozitol direktno i dokazano pozitivno utiče i na mentalno zdravlje, smanjuje simptome depresije, i efikasan je čak i kod PMDD – predmenstrualnog disforičnog poremećaja, i pritom nema nikakve neželjene efekte.
Kako možemo uzimati inozitol? Najjednostavniji način je pomoću Femisan Inositola. To su kapsule s mio-inozitolom, d-hiro-inozitolom i najsuperiornijim metilfolatom stručno osmišljene u laboratoriji Herba Sveta. Idealno je kombinovati ih s Femisan A kapsulama koje sadrže ekstrakte odabranog lekovitog bilja koje veoma povoljno deluje na ženski reproduktivni sistem.
Femisan Inositol je najbolje uzimati po jednu kapsulu ujutru i popodne na prazan stomak, i izbegavati kafu nakon toga jer kofein nepovoljno utiče na njegovo dejstvo. Za najbolje rezultate treba ga koristiti najmanje mesec dana, a kod PCOS se savetuje kontinuirana upotreba. Kako je PCOS poremećaj koji se vraća, važno je, nakon što se povuku simptomi, nastaviti s preventivnim dozama. Istovremeno, neophodno je praktikovati zdrav način života, pravilno se hraniti i što više kretati, jer, kao što vidimo, PCOS utiče na psihu i telo na mnogo načina, pa i naša borba mora biti sveobuhvatna.