Često slušamo o tome koliko je sočivo zdravo, a retko znamo šta da od njega napravimo. Ova mahunarka koristi se od davnina u ishrani, i poznata je kao hrana koja daje snagu – što potvrđuje činjenica da bila je jedna od osnovnih namirnica gladijatora. Sočiva ima više vrsta, zelenih, žutih, crvenih, crnih, smeđih… koje god da odaberemo, nećemo pogrešiti jer su prepuna belančevina a niskokalorična, pritom će nam dugo držati osećaj sitosti.
Sočivo je bogato i gvožđem i odlična hrana za malokrvne, ali to nije sve. Prepuno je polifenola koji štite naše telo od bilo čega štetnog što dopre do našeg tela, od ultravioletnih zraka i zračenja do ćelija karcinoma. Pored polifenola, obilje vlakana u njima pomaže i dijabetičarima, ali i kao prevencija od dijabetesa, metaboličkog sindroma i gojaznosti.
Folna kiselina u sočivu je posebno korisna trudnicama, a svima ostalima pomaže da imaju jaku kosu i nokte, štiti nervni sistem i smanjuje rizik od kardiovaskularnih oboljenja i moždanog udara. Sočivo je odlično i za sportiste jer je osim proteinom bogato i magnezijumom pa pomaže da se mišići brže opuste i oporave nakon vežbanja.
Zdravi namaz – crveni humus od sočiva
Ali osim neke krem čorbice i uobičajenih variva, često nemamo ideja kako da upotrebimo sočivo. Zato danas pravimo crveni humus. Humus je tradicionalni orijentalni umak i namaz koji se originalno pravi s leblebijama.
Naša varijanta crvenog humusa umesto leblebija sadrži crveno sočivo, a pored orijentalnih sastojaka, malo domaćeg ‘pečata’ daje joj aleva paprika.
Potrebni sastojci za pravljenje namaza
Od sastojaka nam je potrebno:
- 1 šolja od 2dl crvenog sočiva
- 3 šolje vode
- 3 kašike susamove paste (taana, tahine)
- sok od 1 limuna
- 1 kašika kvalitetnog maslinovog ulja
- 1 kašika gustog paradajz-pirea
- 2 čena izgnječenog belog luka
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica slatke aleve paprike
- ½ kašičice mlevenog kumina
- malo svežeg seckanog lišća nane, ili peršuna, korijandera, celera… po želji
Priprema namaza
U šerpu sipati 3 šolje vode i dodati 1 šolju sočiva. Staviti na ringlu na najjaču vatru dok ne provri, pa smanjiti i delimično poklopiti šerpu. Kuvati sočivo petnaestak minuta, dok ne počne da se raspada.
Ocediti višak vode pa sipati prohlađeno sočivo u procesor ili blender i dodati sve ostale sastojke pa samleti sve u finu pastu. Presuti smesu u činiju, po želji poravnati i poprskati dodatno maslinovim uljem i posuti alevom paprikom.
Crveni humus možemo jesti na bezbroj načina, kao umak za seckano povrće, kao namaz za hleb, ili prilog jelu.
Hranite se zdravo, krećite što više, i ne zaboravite da popijete Equigal!