Fitnes i nauka

fitnes i Equigal

Otkako je Džejn Fonda 1982. izbacila svoj prvi video sa aerobnim vežbama, fitnes industrija je postala nezaustavljiva. Ako danas pogledamo raspored bilo koje teretane koja nudi grupne programe, videćemo veoma šarenu ponudu s mnoštvom nepoznatih naziva.

Profesor Izumi Tabata, šef Katedre za sport i zdravlje japanskog univerziteta Ricumeikan, upustio se, devedesetih godina prošlog veka, u opsežno istraživanje kako bi utvrdio na koji način telo koristi energiju, odnosno kako se ATP (adenozin-trifosfat), molekul pomoću kog se stvara energija, sintetiše tokom aerobnih i anaerobnih procesa. Početkom devedesetih, sarađivao je sa trenerom japanskog tima brzih klizača koji su za trening koristili kratke periode maksimalnog sprinta  i još kraće periode odmora. Profesor Tabata je potom uporedio vežbanje umerenog intenziteta u trajanju od sat vremena, kao što su, na primer, lagano trčanje ili vožnja bicikla, i kratko, veoma intenzivno vežbanje u trajanju od 20 sekundi, sa 10 sekundi pauze tokom perioda od četiri minuta. Prateći rad dve grupe koje su vežbale na ova dva različita načina tokom 6 nedelja, Tabata je došao do zaključka da prva grupa, iako je vežbala duže, nije napredovala niti poboljšala svoj performans, dok je druga grupa intenzivnih vežbača znatno napredovala, kao i da su ovi vežbači sagorevali kalorije tokom 12 sati nakon vežbanja.

čas fitnesa

Zaključak profesora Tabate je da je ključni element efikasnog vežbanja intenzitet, a ne trajanje. I tako se novi oblik vežbanja pojavio među fitnes programima. Danas ‘tabatu’ možete vežbati u nekoj teretani, ali i kod kuće, jer za nju vam nije potrebna velika filosofija i umeće, pošto se radi o osnovnim vežbama koje svi znaju: čučnjevi, sklekovi, skokovi, kombinacije skoka i skleka, trčanje u mestu, zgibovi, podizanje tegića u raznim položajima, trbušnjaci, iskoraci… Samo je bitno raditi intenzivno jednu vežbu tokom 20 sekundi, pa pauzirati 10 sekundi i preći na sledeću. I tako tokom 4 minuta. A onda sve ponoviti, najbolje 8 serija, sa što kraćim pauzama.

devojka se isteže

Ali šta je najveća prednost tabate, naročito ako je radimo kod kuće? U tome što ćemo se lakše naterati da odvežbamo 4 minuta nego da odemo u teretanu na trening od sat vremena. A kad odvežbamo ta prva 4 minuta, osetićemo potrebu da nastavimo. I tako svaki dan možemo pomerati sopstvene granice. Na Youtube kanalu ima dosta kratkih videa sa vežbama, kao i klipova koji nude samo muziku i opominju nas kad je isteklo 20 sekundi i kad treba da pređemo na sledeću vežbu.

Na šta treba posebno obratiti pažnju? Svakako odvojiti 5 minuta na početku za lagano zagrevanje, i ne raditi ništa što nam ne prija, naročito ako osetimo bol. Ne cimati i voditi računa o kičmi. Nakon samo 4 minuta vežbe osetićemo da nam se poboljšava i raspoloženje. Pa čak i da ne odvežbamo više od ta 4 minuta, bolje i toliko nego ništa. Pogledajte jedan video sa setom laganih vežbi za početnike ovde: https://www.youtube.com/watch?v=Z4ziWoCuf5g

Vežbajte kod kuće, u dvorištu, parku, sami ili u društvu. A kad to prevaziđete, napravite svoj program ili se pridružite nekom postojećem u komšiluku.

Fitnes, zdrava ishrana i Equigal, siguran su put do zdravog i vitkog tela.

Equigal

Prethodni članak
Humus
Sledeći članak
Noćno mokrenje
Select your currency
RSD Srpski dinar
EUR Euro