Iskušenjima je najčešće teško odoleti, naročito kad je hrana u pitanju. Nekome je hrana veoma bitan faktor u životu, a ima i onih retkih kojima je hrana samo sredstvo za preživljavanje. Ali čak i kad nismo gladni i nije vreme za obrok, ako se nešto primamljivo stavi pred nas, velika je šansa da ćemo počistiti tanjir. To je potvrdila i studija iz 2011. godine, rađena na velikom broju gojaznih studentkinja, koje su unosile prekomerni broj kalorija kad god im je hrana pri ruci.

U KANCELARIJI JE ČESTO HRANA PRI RUCI

Svako ko radi u kancelariji odmah će prepoznati situaciju: uvek se tu nađe neka čokolada, kolači koje je umesila i donela koleginica, bombonjera koju je doneo zahvalni klijent… I sve stoji ’na izvol’te’. Pre desetak godina rađena je zanimljiva studija u kojoj je posmatrano 40 sekretarica. Istraživači bi postavljali dve vrste posude – providnu i neprozirnu, sa bombonama, jednu direktno na sto sekretarice, a drugu par metara dalje. Dok su im prozirne posude sa slatkišima bile na stolu, sekretarice su u proseku jele 7,7 bombona na dan. Kada su tu bile neprozirne posude, jele su manje. A kada su obe bile par metara dalje, jele su 60% manje bombona.

neprestano grickanje

Još jedna studija rađena je pre par godina u poslovnoj zgradi sa zajedničkim mini-kuhinjama u kojima su svima stalno dostupna pića i hrana. Istraživači su prvo posmatrali prostorije i zaključili da većina zaposlenih dolazi da bi uzela piće. Onda su u jednoj kuhinji u prvi plan stavili pića, a dosta dalje grickalice, dok su u drugoj grickalice bile odmah pored napitaka. Rezultati su zanimljivi: u ovoj drugoj kuhinji, gde je bila hrana pri ruci, duplo više muškaraca i za jednu trećinu više žena bi se služilo njima svaki put kad bi došli po napitak.

Ali i pre nego što su rađene slične studije, postoji industrija koja je veoma dobro shvatila kako funkcioniše ljudski mozak: reklamna. Stilisti hrane i fotografi znaju kako da aranžiraju i slikaju hranu da deluje najprimamljivije. Verovatno je najbolji primer za to hamburger poznatog svetskog lanca brze hrane, koji na slici izgleda savršeno i sočno, a kada ga dobijete u pakovanju od stiropora shvatite da izgleda usahlo i minijaturno. Pored izgleda hrane, na nas utiču i mirisi: kada uđemo u pekaru neposredno nakon što je pekar iz rerne izvukao sveže pečen hleb ili pecivo, teško ćemo odoleti da ga ne kupimo. Miris roštilja dok prolazimo pored kioska na ulici takođe može biti vrlo inspirativan.

Kako nas to čulni nadražaji navode da se prejedamo?

Na našu odluku da posegnemo za hranom utiču dva različita sistema u mozgu. Homeostatski sistem koji reguliše našu potrebu za hranom kontroliše hipotalamus tako što luči hormone koji nam signaliziraju da smo gladni ili siti, i to isključivo na osnovu ‘unutrašnjih’ signala koje telo šalje u skladu sa trenutnim nivoom energije. Ali tu je i drugi, ‘spoljašni’ sistem koji funkcioniše po sistemu ’nagrade’, i koji je osnov zavisnosti ne samo od hrane, već i od opijata. Lepo servirana hrana ili primamljivi miris predstavljaju čulne podsticaje koji aktiviraju anticipaciju prijatnosti koju izaziva hrana.

U SAD, koje su poznate po epidemiji gojaznosti kod tinejdžera, rađena je studija tokom koje su tinejdžeri dobijali milkšejk nakon čega bi odmah bili podvrgnuti snimanju magnetnom rezonancom, da bi se utvrdilo kako im reaguje mozak. Kod svih čiji je mozak pokazao ’povišen’ odgovor na stimulans hranom, nakon tri godine utvrđeno je značajno povećanje telesne mase.

krofne i kolači

A vi, da li se lako mašite za hranu kada stoji ispred vas? Ako je odgovor potvrdan, najverovatnije kuburite s kilažom. Ali ako ste svesni te činjenice, onda imate i ključ za rešenje: ne držite hranu, grickalice, slatkiše u vidnom polju. Ako imate sedentan posao, sklonite hranu s radnog stola. Kod kuće sve što vas mami stavite u kredenac ili plakar, ili još bolje, ne držite slatkiše i grickalice u kući. Ako je verovati pomenutim studijama, na taj način ćete barem prepoloviti bespotrebno prejedanje.

A ako želite da se na zdrav način rešite viška kilograma, smanjite oticanje zbog zadržavanja viška vode u organizmu, ubrzate varenje i pospešite razmenu materija, tu je Equigal. Pet lekovitih biljaka u ovom potpuno prirodnom preparatu pomoći će vam i da se inhibira osećaj gladi, ali, pošto su one i prirodni čistači organizma, ublažiće ili otkloniti sve procese u koji mogu izazvati ili pogoršati reumu, giht, poremećaj rada creva i mokraćnog sistema ili hemoroide. Dakle, Equigal pred oči, a grickalice što dalje!

Equigal tinktura