Proja od heljde

Proja od heljde

Heljda

Heljda, Fagopyrum sagittatum, je biljka iz porodice troskota, poreklom sa severa Indije. Plod joj je u obliku trouglastog zrna, a cvetovi raznobojni i medonosni. Heljda nije žitarica, ali se često svrstava u tu grupu zbog sličnih svojstava i načina pripreme.

Heljda

Heljda je kod nas, nažalost, prilično zapostavljena, dok je u Rusiji u masovnoj upotrebi. Idealna je za osobe osetljive na gluten i veoma je zdrava. Bogata je rutinom, flavonoidom koji čuva elastičnost krvnih sudova i poboljšava cirkulaciju. Kako sadrži i dosta magnezijuma, selena, kalijuma, fosfora, kalcijuma, gvožđa, fluora i u tragovima jod, cink i brom, idealna je za osobe sa osetljivim kardiovaskularnim sistemom i proširenim venama, opušta krvne sudove i mišiće i drži pritisak pod kontrolom. Rutin utiče i na mikrocirkulaciju kože i doprinosi svežem i mladalačkom izgledu i štiti od negativnih efekata sunčevih zraka, a može pomoći i u lečenju ekcema i otoka.

Heljda je bogata rastvorljivim vlaknima pa poboljšava varenje, pomaže perilstatiku creva, sprečava zatvor, održava stabilnost insulina u krvi i sprečava pojavu dijabetesa. Odlična je kod insulinske rezistencije i može pomoći osobama sa viškom kilograma da dođu do željene kilaže. Heljda je ’sita’ biljka – održava osećaj sitosti i sprečava napade gladi. Još jedan razlog da nam se nađe na trpezi kada želimo da smršamo je i prisustvo triptofana koji poboljšava raspoloženje i sprečava nervozu i depresiju.

Heljdin plod

Heljda je odličan izbor za sportiste i vegane: sadrži osam esencijalnih aminokiselina, pa može zameniti i meso u ishrani svojim kvalitetnim biljnim belančevinama. Ona sadrži skoro sve vitamine grupe B, naročito niacin, kao i vitamin E.

Selen, cink i gvožđe koje sadrži jačaju imunitet, održavaju zdravlje kostiju, utiču na poboljšanje krvne slike i sprečavaju anemiju, poboljšavaju koncentraciju, pa je zato heljda idealna namirnica kako za decu u razvoju, tako i za starije osobe i žene u menopauzi.

Istraživanja su pokazala da žene koje redovno konzumiraju heljdu imaju manju stopu oboljenja od karcinoma dojke, a njeno pozitivno dejstvo je posebno izraženo u sprečavanju raka debelog creva.

Proja od heljde u tanjiru

Nadamo se da smo vam dali dovoljno razloga da uvrstite heljdu u svoju ishranu.

Recept za proju od heljde

Potražite u radnjama zdrave hrane heljdin griz i napravite ovu interesantnu a vrlo jednostavnu proju.

Sastojci za proju od heljde

Potrebni sastojci za pripremu proje od heljde

Od materijala je potrebno:

(mera je čaša od 2dl)

  • 1 čaša heljdinog griza
  • 1,5 čaša speltinog brašna
  • 1 čaša kefira
  • ½ čaše maslinovog ulja
  • 1 prašak za pecivo
  • 4 jaja
  • kašičica himalajske soli
  • 1 kriška (oko 250 gr) mladog sira
  • 4-5 struka mladog belog luka seckanog na kolutiće
  • 1 vezica mlade koprive, poparene vrelom vodom, oceđene i na sitno iseckane (može se zameniti spanaćem ili blitvom)
  • semenke za posipanje po izboru

Priprema jela

Podmazati dobro klasičnu tepsiju (đuveč 35x20cm) i posuti heljdinim grizom, prodrmati da se dobro i ravnomerno zalepi. Uključiti rernu na 200 sepeni.

U posudi za mešenje mikserom umutiti 4 jaja, pa dodavati naizmenično suve i tečne sastojke uz stalno mešanje. Na kraju dodati seckan zeleniš, izmešati varjačom, pa seckan mladi sir i pažljivo izmešati da se sir previše ne raspadne.

Priprema proje od heljde

Sipati smesu u tepsiju i posuti semenkama po želji (susam, suncokret, golica, čurukot, kim…). Peći 40 minuta na 200 stepeni. Servirati uz kefir ili jogurt.

Proja od heljde u tepsiji

Vodite računa o ishrani, krećite se i mislite pozitivno. I ne zaboravite – Equigal!

Equigal

Prethodni članak
Hrana pri ruci
Sledeći članak
Higijena spavanja
Select your currency
EUR Euro