Kalorije

kalorije, Equigal

Gojaznost je rastući problem u svetu, i borba s viškom kalorija tako žestoka da možemo lako otići u drugu krajnost – da ih ne unosimo dovoljno. Svi znamo da nisu sve kalorije iste, pa čak i kad smo siti i presiti, može se desiti da se hranimo samo ’praznim’ kalorijama. Uz svakodnevni stres i rastrzanost zbog mnoštva obaveza, često jedemo ’s nogu’ i ne vodimo računa o kvalitetu ishrane. Ali čak i kad naša pažnja nije na hrani, telo vodi evidenciju. I zato, kada ne unosimo dovoljno kalorija, telo će naći načina da se pobuni.

ŠTA SU KALORIJE?

Kalorija je osnovna jedinica energije, tačnije, to je količina energije potrebna da se temperatura jednog grama vode podigne za 1 stepen Celzijusa. Ako u auto ne sipamo dovoljno benzina, nećemo moći ni da ga upalimo a kamoli vozimo. Isto tako, ako u telo ne unesemo dovoljno kalorija koje će da proprate nivo fizičke i mentalne aktivnosti, nećemo moći da funkcionišemo.

Kako da znamo da telu nismo obezbedili dovoljne kalorije?

Ako osmotrimo signale koje nam ono šalje, biće nam jasno:

  • Jedan od signala da nemamo dovoljno energije je stalni osećaj hladnoće. Za to postoji naučno objašnjenje: manjak kalorija uzrokuje rast hormona T3 kog proizvodi štitasta zlezda, a koji je zadužen za termoregulaciju tela.
  • Ako se stalno osećamo iznureno i bez energije, to je jedan od signala da ne jedemo adekvatno. Naši stari su s pravom govorili da snaga na usta ulazi. Ali ne pomoću grickalica, slatkiša i peciva, već pomoću kvalitetne hrane.

merenje hrane

  • Neadekvatna i nedovoljna ishrana uzrokuje poremećaj sistema za varenje i zatvor. To je znak da treba da povećamo unos vlakana, zdravih masti i proteina, kao i dobrih bakterija: integralnih žitarica, kvalitetnog maslinovog ulja, lososa, avokada, jaja, piletine, kefira i jogurta.
  • Izgladnjivanje izaziva nervozu, pa ako lako i bez većeg razloga prasnemo, biće da ne dajemo telu dovoljno glukoze. Kad nam padne nivo šećera u krvi, mozak šalje signal telu da otpušta hormone, između ostalih i adrenalin. Telo tada shvata da je nastupila kriza i tako i reaguje. Ne dozvolite da do krize dođe, jedite manje obroke više puta tokom dana. Umesto čokoladice pojedite jabuku ili nekoliko badema, jer slatkiši i bela testa za trenutak podignu nivo glukoze, da bi ga odmah naglo spustili.
  • Manjak energije utiče i na mozak, pa nismo u stanju da se koncentrišemo, učimo, radimo… Opet iz istog razloga – hipoglikemije, manjka glukoze u krvi. Zato je važno da ujutru kvalitetno doručkujemo i damo mozgu energije. To je posebno važno za đake i studente.
  • Nije svaki osećaj gladi prava glad, ali ako smo konstantno gladni i žudimo za nekom konkretnom vrstom hrane, to može biti znak da ne unosimo dovoljno kvalitetnih kalorija. Telo nam signalizira da obratimo pažnju šta jedemo, i da izbacimo hranu punu skroba i belog šećera.
  • Još jedan znak da treba da poradimo na ishrani je osećaj umora tokom dana, praćen čestom nesanicom tokom noći. Ako telu uskratimo jednu od osnovnih potreba – hranu, kretanje ili san, sve funkcije će se poremetiti i naše zdravlje će biti ugroženo. To je pravo ’vrzino kolo’ u koje kada jednom uđemo, teško nam je da ga napustimo. Loša ishrana odnosno prazne kalorije izazivaju nesanicu, nesanica dalje remeti ishranu, sve izaziva nedostatak energije i kao posledica toga, nedovoljno se krećemo.

povrće i meso

  • Balansirana ishrana našem telu donosi sve potrebne vitamine i minerale. Kada nedovoljno jedemo, ne unosimo nutrijente. Suplementi nisu adekvatna zamena za izbalansiranu ishranu, jer su vitamini i minerali povezani i potrebni jedni drugima da bi se apsorbovali. Priroda je to sve lepo osmislila, i zato je mnogo bolje da, na primer, pojedemo bananu nego da gutamo pilule.
  • ’Tanka’ ishrana može izazvati glavobolje, baš kao i nedostatak tečnosti i preveliki unos šećera. Tada često posežemo za kafom, koja izaziva još veću dehidrataciju a može dodatno poremetiti san. Kada nas zaboli glava, najbolje je da popijemo veliku čašu vode i pojedemo pomorandžu.
  • Baš kao što pad šećera u krvi izaziva nervozu, ako smo često na lošim, restriktivnim dijetama, možemo izazvati i teže mentalne poremećaje, anksioznost ili anoreksiju. Zato je potrebno da preispitamo svoj odnos prema hrani, osmislimo kvalitetan jelovnik, ali i da prepoznamo kada briga o ishrani preraste u opsesiju. Svako preterivanje je štetno, i može ostaviti dugotrajne posledice koje će se kad-tad odraziti na naše zdravlje.

ŠTA JE REŠENJE?

Ako želite da smršate, nikako ne treba da se izgladnjujete. Restriktivnom dijetom možda možete skinuti višak kilograma, ali takvo stanje neće dugo trajati. Kilogrami će se brzo vratiti jer je nemoguće večito gladovati. I ne samo to, možemo ozbiljno ugroziti svoj endokrini sistem i narušiti hormonalni balans. Tajna vitke linije je u stilu života, pa ako želite da smršate, ’zašarenite’ tanjir povrćem i voćem, izbacite nezdravu, brzu hranu, pijte dovoljno vode, krećite se što više i idite u krevet pre ponoći. Kalorije su nam neophodne, ali njihov broj možemo mudro ograničiti. Danas lako možemo saznati koliko koja namirnica ima kalorija. A kada počnemo da ih brojimo, trudićemo se da mali broj kalorija obogatimo kvalitetnom hranom.

U tom procesu može vam pomoći i Equigal. To je potpuno prirodni preparat na bazi lekovitog bilja koji olakšava varenje, eliminiše zatvor, nadutost i višak vode u organizmu, smanjuje osećaj gladi, i na taj način nam pomaže da se rešimo viška kilograma i celulita. Equigal nam može pomoći i kada prekomerna težina ili oticanje pogoršava simptome reume, gihta, katara želuca, upale debelog creva, hemoroida, upale žučne kese i ’masne’ jetre. Uz Equigal i ’kvalitetno gorivo’, vaše telo će biti elegantni kabriolet koji će vas dugo voziti po dalekim putevima.

Equigal prirodna formula

Prethodni članak
Genetsko pamćenje
Sledeći članak
Zdrave energetske kuglice
Select your currency
RSD Srpski dinar
EUR Euro