Postoji nešto vrlo posebno u ženskom telu – njegova snaga, cikličnost i sposobnost da stvara novi život. Ipak, ponekad ta fina ravnoteža zna da bude narušena, a jedan od najčešćih poremećaja koji utiče na žene u reproduktivnom dobu jeste sindrom policističnih jajnika, poznat kao PCOS (od polycystic ovaries syndrome). Možda smo ga već srele – kroz svoje simptome, kroz razgovor sa prijateljicom, ili na nekom ginekološkom pregledu. To nije samo medicinski termin. To je stanje koje ume da utiče na svaki deo naše svakodnevice – od raspoloženja, izgleda kože, pa sve do planova za majčinstvo. Ono što je dobro znati jeste da postoji pristup protiv PCOS na prirodan način, a sad ćemo videti zašto je to važno.
Šta je PCOS? Najjednostavnije rečeno, PCOS je poremećaj rada jajnika, kada telo proizvodi više muških hormona nego što bi trebalo. To može da dovede do neredovnih ili izostalih menstruacija, otežane ovulacije, pa i problema sa plodnošću. Jajnici žene sa ovim sindromom često sadrže mnoštvo sitnih cisti – nedovoljno razvijenih folikula koji ne uspevaju da sazru i oslobode jajnu ćeliju.
Zašto PCOS treba shvatiti ozbiljno?
Ono što dodatno komplikuje situaciju jeste to što se PCOS često povezuje sa insulinskom rezistencijom. Telo ne reaguje kako treba na insulin, pa se šećer u krvi teško kontroliše, što dodatno pogoršava hormonski disbalans. I lipidi se remete, pa smo sklonije kardiovaskularnim poremećajima. Sve to stvara jedan začarani krug koji nije lako prekinuti – ali to nije ni nemoguće.
Kako da znamo da li ga imamo? PCOS se ne manifestuje isto kod svake žene. Neke žene mogu imati samo blage simptome, dok druge osećaju velike promene i ovaj sindrom im značajno narušava kvalitet života. Šta više, statistike kažu da čak 70% žena pati od njega a da nisu ni svesne i kod njih sindrom ostaje nedijagnostifikovan. Možda su ciklusi postali neredovni, sa velikim razmacima između menstruacija. Možda dolazi do pojave akni, pojave malja na mestima gde ne bi trebalo da je bude, ili kosa opada više nego ranije. Možda se kilogrami gomilaju, naročito u predelu struka, iako se trudimo da jedemo manje. Možda jednostavno osećamo da nam telo ne sarađuje kako bi trebalo. Neke žene sa PCOS pokušavaju dugo da zatrudne bez uspeha, a da ni ne znaju da je uzrok u hormonskoj neravnoteži. Sve to ume da bude i fizički i emotivno iscrpljujuće.
Kako se PCOS otkriva? Dijagnoza se obično postavlja na osnovu razgovora sa lekarom, ultrazvuka jajnika i analiza hormona. Ono što može da bude frustrirajuće jeste što nam niko ne može reći sa sigurnošću zašto je naše tvoje telo razvilo ovaj sindrom. Genetika, način života, ishrana, stres – sve to igra svoju ulogu. Ali ono u čemu nam niko drugi ne može pomoći već to moramo same, jeste da svom telu pružimo podršku, razumevanje i negu.
Hormonske pilule ili borba protiv PCOS na prirodan način?
Mnoge žene koje dobiju dijagnozu PCOS kao prvu opciju dobiju hormonske pilule, metformin ili lekove koji smanjuju maljavost i akne. Kako deluju hormonske pilule? Kombinovane hormonske pilule (najčešće sadrže estrogen i progestin) se vrlo često prepisuju ženama sa PCOS-om. One ne leče uzrok sindroma, ali mogu kontrolisati simptome kao što su neredovni ciklusi, akne, pojačana maljavost ili povećan rizik od hiperplazije endometrijuma (zadebljanja sluzokože materice usled produženog izostanka ovulacije). Pritom, hormonske pilule sprečavaju prirodnu ovulaciju. To znači da jajnik ne oslobađa jajnu ćeliju, jer pilule deluju tako da „uspavaju“ rad hipotalamusa i hipofize – delove mozga koji komanduju jajnicima. Na taj način se sprečava lučenje FSH i LH, hormona koji normalno podstiču ovulaciju. Krvarenje koje se javlja u toku „pauze“ između pakovanja pilula (ili tokom 7 dana bez aktivne tablete) nije prava menstruacija. To je tzv. „reakciono krvarenje“ – izazvano padom veštačkog hormona, kao posledica prekida u unosu. Dakle nema ovulacije, jer je hormonska osovina blokirana, nema prirodne menstruacije jer nije bilo prave pripreme materice za trudnoću, i krvarenje je kontrolisano i veštačko samo da bi se stvorio utisak redovnog ciklusa.
Gde je tu problem? Za žene sa PCOS-om koje žele da regulišu ciklus prirodno, povrate ovulaciju i pokušaju da zatrudne, pilule nisu rešenje – one zamaskiraju problem, ali ga ne rešavaju. Kada se pilule prestanu koristiti, mnogi simptomi se vrate, a ciklusi ponovo postaju neredovni jer sam uzrok nije otklonjen.
Srećom, možemo se boriti protiv PCOS na prirodan način! Danas se sve više govori o prirodnim dodacima ishrani koji mogu pomoći da se ciklus reguliše, hormoni dovedu u ravnotežu, a simptomi ublaže. Zato su stručnjaci Herba Sveta osmislili dva vrlo delotvorna preparata.
Prva pomoć iz prirode: Femisan Inositol
Jedan od najdelotvornijih prirodnih saveznika protiv PCOS na prirodan način je Femisan Inositol – dodatak ishrani koji sadrži mio-inozitol i D-hiro inozitol, zajedno sa najsuperiornijim aktivnim oblikom folne kiseline. Ovi sastojci pomažu telu da bolje reaguje na insulin, smanjuju nivo šećera u krvi, podstiču rad jajnika i podržavaju ovulaciju. Posebno su korisni kod žena koje planiraju trudnoću, jer utiču na sazrevanje kvalitetnijih jajnih ćelija.
Osim što efikasno stimuliše jajnike i pospešuje plodnost, Femisan Inositol reguliše i simptome poput akni, viška kilograma i maljavosti.
Biljni saveznik za ravnotežu: Femisan A
Još jedan nežan, ali snažan saveznik jeste Femisan A – biljna formula koja postoji u obliku kapi i kapsula. U svom sastavu ima lekovito bilje kao što su virak, hajdučka trava, neven, crveni zdravac i list maline, dok su kapsule obogaćene i ekstraktom zlatne make. Ova kombinacija pomaže ženama da ponovo uspostave redovan ciklus, kvalitetnu ovulaciju, ojačaju matericu, ublaže bolne menstruacije i smanje simptome predmenstrualnog sindroma.
Femisan A nije hormonski lek. On ne maskira simptome, već kroz vreme i strpljivo delovanje podstiče telo da se samo vrati u ravnotežu. Mnoge žene ga koriste i kao podršku prilikom planiranja trudnoće, ali i kao prirodnu alternativu za one koje ne žele da koriste hormonske preparate.
Ali ono što je važno znati jeste da se lečenje PCOS ne svodi samo na preparate: važno je celokupno menjati životni stil. Ne radi se o dijeti, već o stvaranju zdravih navika koje će trajati. Potrebno je da jedemo redovno, izbegavamo šećer što više možemo, biramo povrće, dobre masti, integralne žitarice… Kao i da ubacimo redovnu laganu fizičku aktivnost – čak i svakodnevna šetnja može učiniti mnogo. Stres je tihi saboter. Zato treba da se potrudimo da imamo vremena za sebe – da dišemo, da budemo u tišini, da pročitamo stranicu omiljene knjige ili da jednostavno budemo zahvalne svom telu, bez obzira kroz šta prolazi.
I za kraj – nismo same! Sindrom policističnih jajnika nije kraj sveta, iako ume da deluje zastrašujuće. Uz prave informacije, dobar izbor i strpljenje, moguće je dovesti telo u ravnotežu. Važno je osvestiti činjenicu da nam telo šalje signale jer želi da ga saslušamo. Kad mu pružimo podršku, ono zna da uzvrati – zdravljem, snagom i novom energijom.
Herba Svet proizvodi kao što su Femisan Inositol i Femisan A nastali su iz želje da žene imaju prirodnu pomoć – onu koja ne dolazi agresivno, već sa razumevanjem i znanjem koje je kroz vekove preraslo u iskustvo. Možemo se izboriti protiv PCOS na prirodan način. Zato, pobrinimo se za sebe. Jer zaslužujemo da se osećamo dobro – u svom telu, svakog dana.