Gvožđe je neophodno našem organizmu za normalno funkcionisanje, a pošto telo nije u stanju da ga samo stvori, moramo ga unositi putem hrane. Pomoću gvožđa protein hemoglobin prenosi preko crvenih krvnih zrnaca kiseonik do pluća, ostalih organa i tkiva. Kada imamo manjak ovog minerala onda smo anemični, što se manifestuje vrtoglavicom, umorom, rasejanošću i otežanim pamćenjem. Tada nam pada imunitet pa smo podložniji infekcijama.
Najbolji izvor gvožđa su crveno meso i zeleno lisnato povrće, ali da bi se mineral dobro apsorbovao potreban nam je i vitamin C. U proleće, kada vegetacija počne da buja i trpeza se zašareni od darova prirode, idealno je vreme da ojačamo organizam. Jedna od biljaka koja važi za šampiona po količini gvožđa je kopriva. Zato ne bi trebalo da propustimo period kada se pojave mladi izdanci.
Ćufte od koprive i junetine
Danas kombinujemo dva odlična izvora gvožđa: junetinu i koprivu, od kojih pravimo izuzetno ukusne ćufte. Priprema je jednostavna, ne iziskuje ni mnogo sastojaka ni vremena.
Od sastojaka nam je potrebno:
- 150 gr mlevene junetine
- 120 gr sveže koprive
- 1 jaje
- vezica sremuša
- 1 struk mladog belog luka
- 2 kašike speltinog griza
- 1 kašičica celerove soli
- biber po ukusu
Vegetarijanci junetinu mogu zameniti natopljenim heljdinim pahuljicama, a osobe osetljive na gluten mogu izabrati neku drugu vrstu griza, na primer pirinčani ili proseni.
Prvo treba da poparimo koprivu: stavimo je u posudu i prelijemo ključalom vodom. Ostavimo je tako samo minut, pa je prespemo u cediljku i pustimo da se ocedi. Potom uključimo rernu na 220 stepeni i počnemo sa seckanjem. Sitno iseckamo sremuš, beli luk, a potom i dobro oceđenu koprivu (možemo je dodatno stisnuti rukama).
U činiju sipamo sve to pa dodamo začine i izmešamo. Potom dodamo jaje i dobro izmutimo, i na kraju junetinu. Rukom dobro ’umesimo’ smesu od koje oblikujemo ćufte, malo manje od ping-pong loptice, i ređamo na pleh obložen papirom. Od ove smese možemo dobiti deset takvih ćufti.
Pleh sa ćuftama od kopriva i junetine stavimo u zagrejanu rernu i pečemo 20 minuta na 220 stepeni.
Da bi naše telo što bolje iskoristilo gvožđe iz ovih ćufti, najbolje je servirati ih uz jednu bogatu salatu prelivenu s malo maslinovog ulja i dosta soka svežeg limuna.
Osim što su zdrave, ove ćufte su niskokalorične: jedna ćufta ima 48 kalorija, a porcija od 5 ćufti 240 kalorija.
Hranite se zdravo, krećite se što više, i ne zaboravite da popijete Equigal!