Tinitus u menopauzi

Tinitus: zujanje u ušima i estrogen

Da li vam „zvoni u ušima“? Da li pritom ulazite u pedesete? Vrlo je verovatno da je to samo još jedan od simptoma menopauze. Tinitus ili zvonjenje u ušima je percepcija zvuka bez spoljnog izvora, jednostavnije rečeno zvuk koji postoji samo u našoj glavi. Ovo stanje može da se manifestuje u različitim oblicima, uključujući šumove, zvižduke, pucketanje ili zujanje, a može značajno uticati na kvalitet života. Kod žena u perimenopauzi tinitus je relativno učestala pojava, često povezana sa hormonalnim promenama, stresom i drugim fiziološkim faktorima specifičnim za ovu fazu života.

Perimenopauza ili uvod u menopauzu je period koji može trajati i do deset godina. Karakteriše ga prestanak ovulacije i lučenja polnih hormona koji u svojim poslednjim „trzajima“ mogu povremeno naglo skakati i još naglije padati. Ove varijacije hormona žena posebno burno doživljava kroz niz simptoma: valunge (nalete vrućine), obilno preznojavanje, nervozu, promene raspoloženja, nesanicu, stalan umor, bolove u zglobovima, glavobolje, depresiju… i tinitus.

KAKVE VEZE IMA TINITUS S MENOPAUZOM?

Zvuči banalno da pad hormona može da izazove zujanje u ušima, ali tačno je: estrogen je hormon koji učestvuje u regulaciji niza fizioloških funkcija i, između ostalog, igra i ključnu ulogu u održavanju zdravlja unutrašnjeg uha, budući da pomaže u regulaciji protoka krvi i funkcije slušnih ćelija.

Iako tinitus može pogoditi ljude svih uzrasta i polova, epidemiološke studije pokazuju da žene u perimenopauzi mogu biti posebno ranjiva grupa. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Menopause 2020. godine, procenjuje se da oko 15-20% žena u perimenopauzi doživljava simptome tinitusa. Ova učestalost je veća u poređenju sa ženama u reproduktivnom dobu, što dodatno sugeriše ulogu hormonalnih promena.

Studije su pokazale da sniženi nivoi estrogena mogu doprineti problemima sa sluhom, uključujući i pojavu tinitusa. Na primer, istraživanje iz 2018. godine ukazuje na to da fluktuacije hormona tokom perimenopauze mogu uzrokovati promene u funkciji unutrašnjeg uha i centralnog slušnog sistema, što povećava rizik od tinitusa. Ove promene dokazano izazivaju i vrtoglavicu koja je česta u prelaznom periodu.

Pritom, perimenopauza je često stresan period zbog fizičkih i emocionalnih promena. Stres se smatra jednim od glavnih pokretača tinitusa, jer može pojačati percepciju simptoma. Kada je telo pod stresom, dolazi do povećanog lučenja kortizola, hormona stresa, koji može negativno uticati na protok krvi u unutrašnjem uhu i povećati osetljivost slušnog sistema na abnormalne signale.

Istraživanje iz 2019. godine pokazalo je da žene koje prolaze kroz perimenopauzu i pate od visokog nivoa stresa imaju veću verovatnoću da dobiju tinitus. Autori su zaključili da je kombinacija hormonalnih promena i psiholoških faktora ključni okidač za ovu pojavu. I ne samo kada je tinitus u pitanju: još jedno istraživanje potvrđuje da je menopauza okidač za gubitak sluha.

Žena koju nervira zujanje u ušima

KOJI SU SVE UZROCI NASTANKA TINITUSA?

Jedan od fizioloških uzroka tinitusa je smanjeni protok krvi u unutrašnjem uhu. S obzirom na to da estrogen igra ključnu ulogu u održavanju vaskularnog zdravlja, njegov pad tokom perimenopauze može dovesti do poremećaja u snabdevanju krvi slušnim organima. Takođe, i sam prirodni proces starenja uz hormonalne promene ubrzava degeneraciju slušnih ćelija u kohlei, što doprinosi povećanom riziku od tinitusa. Promene u centralnom nervnom sistemu, uključujući povećanu osetljivost neurona odgovornih za obradu zvuka, mogu doprineti razvoju tinitusa. Ovo stanje, poznato kao centralna senzibilizacija, često je povezano sa stresom i hormonskim disbalansom.

Žene se u perimenopauzi često žale da im tinitus negativno utiče na psihu i povećava osećaj anksioznosti i depresije. Jedan od simptoma menopauze je i nesanica i loš kvalitet sna, kog tinitus još više pogoršava, što dalje pojačava ciklus stresa i umora. Prema nedavnom istraživanju, postoji snažna povezanost između tinitusa i poremećaja mentalnog zdravlja kod žena u ovoj životnoj fazi, a dodatna istraživanja čak su otkrila povezanost između tinitusa i suicidalnih sklonosti.

Da su hormonske promene okidač tinitusa, potvrđuju i studije koje su pratile žene koje uzimaju hormonsku supstitucionu terapiju u menopauzi a kod kojih jedošlo do ublažavanja simptoma tinitusa. Ipak, hormonska supstituciona terapija nije bez rizika, a neke žene ne mogu ili ne žele da je koriste.

I nezdrav stil života, naročito nekvalitetna ishrana, može pojačati simptome. Jedna korejska studija potvrdila je pozitivno dejstvo unosa vitamina i minerala kojima se može sprečiti ili ublažiti ova neprijatna pojava, a među njima najvažniji su gvožđe, cink, magnezijum, fosfor, kalijum i vitamini B6, B12, A, C i E. Zato je s početkom perimenopauze veoma važno kontrolisati ishranu i uvesti pravilnu suplementaciju. Međutim, tu je još jedan prirodan način da se suzbiju neprijatni simptomi menopauze: putem fitoestrogena.

Fitoestrogeni su prirodne biljne supstance koje deluju slično estrogenima čiji rad imitiraju, i popunjavaju ispražnjene estrogenske receptore u čitavom organizmu. Pored brojnih ostalih simptoma, fitoestrogeni mogu sprečiti tinitus ili ga ublažiti tako što poboljšavaju cirkulaciju u unutrašnjem uhu i održavaju funkcionalnost slušnih ćelija. Fitoestrogeni imaju snažna antioksidantna svojstva, što znači da pomažu u neutralisanju slobodnih radikala koji mogu oštetiti ćelije u unutrašnjem uhu. Oksidativni stres je jedan od dokazanih faktora koji doprinosi razvoju tinitusa.

Fitoestrogeni takođe pomažu u ublažavanju drugih simptoma perimenopauze, kao što su nesanica, valunzi i promene raspoloženja. Ovi simptomi su često povezani sa stresom, koji može pojačati percepciju tinitusa. Umirujući efekti fitoestrogena na nervni sistem mogu posredno doprineti smanjenju intenziteta tinitusa.

Kako da znamo koje fitoestrogene treba da koristimo? Jednostavno, ekstrakti onih najefikasnijih nalaze se u Femisanu Gold, prirodnom preparatu namenjenom ženama koje ulaze u menopauzu. Femisan Gold kapsule sadrže kombinaciju fitoestrogenskih i adaptogenih biljaka koje postepeno ublažavaju i eliminišu simptome menopauze, ali imaju i snažno zaštitno dejstvo na čitav organizam. Poznato je da su žene s gubitkom zaštitnog dejstva estrogena podložnije brojnim poremećajima, poput kardiovaskularnih smetnji, dijabetesa tipa 2, gojaznosti, demencije, osteoporoze i sarkopenije. Zadržavajući zaštitno dejstvo pomoću fitoestrogena, i uz efikasno protivupalno i antitumorno dejstvo adaptogena, žena može uživati u svom zrelom dobu s puno životne energije i elana. Zato je Femisan Gold idealan ulog u budućnost!

Femisan Gold i aktivna žena koja sluša muziku

Prethodni članak
SARKOPENIJA U MENOPAUZI
Select your currency
EUR Euro